Ukrajinská vláda v úterý potvrdila rezignaci několika vysoce postavených úředníků v souvislosti s obviněními z rozsáhlé korupce, což je označováno za největší hromadnou rezignaci a skandál s úplatky od začátku ruské invaze. (Foto: Shutterstock)

Zhruba desítka úředníků opustila své funkce po obrovském politickém otřesu v souvislosti s obviněními a vyšetřováním různých případů, od úplatkářství přes špatné hospodaření s prostředky na nákup potravin až po zpronevěru a řízení drahých automobilů, zatímco obyčejní lidé trpí ve válečných podmínkách.

Ze svých funkcí byli nuceni odejít vrchní prezidentův poradce a čtyři náměstci ministrů – mezi nimi dva úředníci ministerstva obrany spolu s pěti regionálními guvernéry. A mezi regionálními guvernéry, kteří museli odstoupit, byli i úředníci dohlížející na regiony, v nichž probíhaly intenzivní boje, včetně Záporožské a Chersonské oblasti, kde ruské síly v poslední době hlásily úspěchy.

V souvislosti s oznámením vysokého vládního úředníka Olega Němčinova mezinárodní zprávy podrobně uvádějí následující seznam:

  • Náměstek generálního prokurátora Oleskij Symonenko
  • Náměstek ministra pro rozvoj obcí a území Ivan Lukerju
  • Náměstek ministra pro rozvoj obcí a území Vjačeslav Negoda
  • Náměstek ministra pro sociální politiku Vitalij Muzyčenk
  • A oblastní gubernátoři Dněpropetrovska, Záporoží, Kyjeva, Sum a Chersonu.

A samostatně: „Ministerstvo obrany již dříve oznámilo rezignaci náměstka ministra Vjačeslava Šapovalova, který měl na starosti logistické zabezpečení armády, a to na základě obvinění, že podepisuje kontrakty na potraviny za předražené ceny.“

V tomto případě týkajícím se potravinových kontraktů je Šapovalov obviněn z podpisu smlouvy s neznámou, pochybnou firmou. Ve funkci náměstka ministra obrany je jeho rezignace nejpozoruhodnější a nejviditelnější. Zásadní je, že by měl nemalý podíl na dohledu nad miliardami dolarů plynoucích z kapes amerických a evropských daňových poplatníků jako schválená obranná pomoc.

Nakupoval vojenské příděly za nadsazené ceny, což se zdá být schéma, které mělo naplnit kapsy dodavatelů a potenciálně zahrnovalo i úplatky pro něj samotného.

Zatímco ministerstvo obrany se to stále snaží bagatelizovat jako „technickou chybu“ – Politico přezkoumává podrobnosti ke skandálu:

V minulém týdnu odhalil ukrajinský zpravodajský web ZN.UA, že ministerstvo obrany nakupovalo předražené potraviny pro své vojáky. Ministerstvo například nakupovalo vejce po 17 hřivnách za kus, zatímco průměrná cena jednoho vejce v Kyjevě se pohybuje kolem 7 hřiven. Podle ZN.UA činil kontrakt na nákup potravin pro vojáky v roce 2023 13,16 miliardy hřiven (328 milionů eur).

Kč, což je dvakrát až třikrát více než současné ceny těchto potravin, uvádějí zprávy. V rezignačním dopise Šapovalov uvedl, že odstupuje, aby „nepředstavoval hrozbu pro stabilní zásobování ozbrojených sil Ukrajiny v důsledku kampaně obvinění souvisejících s nákupem potravinářských služeb“.

Ve hře je také zástupce šéfa Zelenského administrativy Kyrylo Tymošenko, který je obviněn z rozmařilého válečného životního stylu. Mnohá současná mainstreamová média v úterý pohřbila některé klíčové ověřené detaily. Například BBC píše pouze, že „Tymošenko byl během svého působení zapleten do několika skandálů, včetně toho z října loňského roku, kdy byl obviněn z používání automobilu darovaného Ukrajině pro humanitární účely“.

Od začátku prosince však místní ukrajinské sdělovací prostředky, rozzlobené nóbl životním stylem ukrajinských představitelů ve chvíli, kdy jsou desítky milionů lidí bez proudu v důsledku ruského leteckého bombardování rozvodné sítě země, začaly potvrzovat, že Tymošenko jezdil luxusními sportovními vozy do hlavního města a zpět, do sídel a ze sídel, jejichž cena se obvykle pohybuje od 10 000 do 25 000 dolarů měsíčně.

Zástupce vedoucího prezidentské kanceláře 34letý Kirill Timošenko

Níže jsou fotografie, které začátkem prosince loňského roku zveřejnil deník The New Voice of Ukraine, přetištěné v Yahoo News, na nichž je Tymošenko často za volantem nového nablýskaného vozu Porsche Taycan…

Jeden z portálů zveřejnil sérii fotografií s názvem Ne „válečnému stavu“ Kyryla Tymošenka, zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta.

Jako další příklad toho, jak se západní MSM snaží bagatelizovat nebo zmírnit tuto poslední vlnu nucených rezignací souvisejících s úplatkářstvím, AFP píše: „Ukrajina již dlouho trpí endemickou korupcí, a to i mezi politickou elitou, ale snahy o vymýcení úplatkářství byly zastíněny plnou válkou s Moskvou, která začala v únoru.“ A přesto byli úředníci jako Tymošenko po celé měsíce války spatřeni v Kyjevě a ve čtvrtích oligarchů, jak jezdí v luxusních sportovních vozech.

Kromě toho je ve zprávě AFP tato úsměvná a trapná věta: „Západní spojenci Kyjeva, kteří mu poskytli finanční a vojenskou podporu v řádu miliard dolarů, již léta tlačí na protikorupční reformy, někdy jako podmínku pro poskytnutí pomoci.“

Od vlády, která údajně „léta tlačí na protikorupční reformy“, přes více než 100 miliard dolarů obranné a zahraniční pomoci USA přislíbených do kyjevské pokladny za poslední rok… až po toto z nitra Zelenského administrativy:

V době, kdy Ukrajinci doma trpí válečnými útrapami, se kontroverze rozšířila i na luxusní dovolené v zahraničí. „Odchod náměstka generálního prokurátora Symonenka přichází po zprávách médií, že letos v zimě strávil dovolenou ve Španělsku, kde údajně používal auto patřící ukrajinskému podnikateli.“ Vláda nyní v důsledku tohoto skandálu údajně zakázala vrcholným představitelům dovolenou v zahraničí.

Těsně před vlnou rezignací byl jiný úředník jménem Vasyl Lozynskij obviněn z přijímání úplatků za „usnadnění“ nákupu generátorů za značně navýšené ceny. Zásadní je, že Lozynskiy se jako náměstek ministra pro infrastrukturu a rozvoj obcí měl také přímo podílet na dohledu nad tím, jak se rozdělují miliardy dolarů západní humanitární a infrastrukturní pomoci.

V komentářích k tomuto tématu nyní mainstreamová média opožděně přiznávají skutečnost, která je již dlouho dobře známá, ale za kterou by byl člověk ve veřejném diskurzu „zrušen“, kdyby se na ni odvážil poukázat:

„Transparency International zařadila Ukrajinu na 122. místo ze 180 v žebříčku korupce pro rok 2021,“ píše nyní AFP (druhá nejzkorumpovanější země v Evropě, nejvíce zkorumpované je Rusko – 136.).

A nyní je ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov pod drobnohledem v souvislosti s rostoucím vyšetřováním a skandálem. Mezitím, co se zprávy o rozšiřujícím se skandálu dostávají na titulní stránky světových novin…

Zdroj: zerohedge.com