Lidová milice jednostranně vyhlášené Luhanské lidové republiky uvedla vojenské jednotky do plné bojové pohotovosti, prohlásil oficiální zástupce ministerstva obrany Jakov Osadčij. (Foto: Wikimedia)

Dříve takový příkaz vydal nejvyšší představitel LLR Leonid Pasečnik kvůli ostřelování ze strany ukrajinských ozbrojených sil

Osadčij prohlásil, že Lidová milice je připravena chránit civilní obyvatelstvo před „trestnými činy ukrajinských zločinců“.

Zvýšená pohotovost byla vyhlášena i v DLR. Podle slov nejvyššího představitele jednostranně vyhlášené republiky Denise Pušilina ozbrojené síly porušily příměří od začátku měsíce 250krát, v důsledku čehož byl jeden civilista zabit, 11 bylo zraněno.

Uvedl, že DLR je připravena ke konstruktivnímu dialogu s Kyjevem, ale republika se nechystá donekonečna jednostranně projevovat mírumilovnost.

Připomněl, že zástupci Kyjeva v kontaktní skupině odmítají podepsat konkrétní opatření na kontrolu příměří a usilovat o snížení napětí.

Pušilin také prohlásil, že za rok své vlády ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nejenže nesplnil své sliby, ale dokonce se postavil na stranu nacionalistů.

Jak sdělila poslankyně Lidové rady DLR Jelena Šiškinová, může být v republice uspořádán lidový tribunál nad Zelenským.

Obvinila prezidenta Ukrajiny z genocidy obyvatelstva, blokády Donbasu, propagandy války, vytvoření ilegálních ozbrojených skupin a použití armády proti civilistům.

Předtím Zelenský uvedl, že kvůli koronaviru si dává ještě několik měsíců na vyřešení situace v Donbasu.