Ukrajina varuje své občany před klouzavými výpadky elektřiny. Počátkem týdne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odhadl, že na pozadí pokračujících zesílených leteckých úderů a nasazení sebevražedných dronů ze strany Ruska byla napadena až třetina všech ukrajinských elektráren. (Foto: Youtube)

Zelenskyj ve čtvrtek požádal obyvatele, aby urychleně snížili denní spotřebu elektrické energie, neboť byly hlášeny regionální výpadky. S konstatováním, že tento týden byly zničeny nejméně tři z deseti klíčových elektráren, Zelenskyj přislíbil: „Samozřejmě uděláme vše pro to, abychom obnovili normální energetické schopnosti naší země, ale chce to čas.“

Ukrajinský vůdce dále požádal, aby lidé „co nejvíce uvědoměle“ využívali spotřebiče a předměty s vysokou spotřebou energie, a omezili tak možnost výpadků proudu. Místní zprávy ve čtvrtek uvedly, že v sedmi regionech včetně hlavního města bylo zavedeno omezení dodávek elektrické energie.

Regionální guvernéři, zejména ve městech poblíž frontové linie s Ruskem, popsali záměrnou kampaň ze strany Kremlu, jejímž cílem je „zastrašit nás a nechat nás bez světla a tepla“, podle slov úřadujícího starosty Záporoží Anatolije Kurteva.

Provozovatel národní energetické sítě Ukrenergo vydal varování před mimořádnými událostmi směřujícími k zimě:

Ukrenergo v rámci příprav na výpadky elektřiny vyzvalo Ukrajince, aby se zásobili vodou a zajistili si „teplé ponožky a deky a objetí pro rodinu a přátele“.

Je třeba nabít telefony, powerbanky, svítilny a baterie, vyzvalo.

Podle poradce ministra energetiky Oleksandra Charčenka bylo vážně poškozeno až 40 % ukrajinské energetické infrastruktury.

Byly zahájeny plánované průběžné výpadky elektřiny s cílem zachovat kritickou infrastrukturu a veřejné služby:

A starosta Kyjeva uvedl, že jednotlivé domácnosti, které souhlasí s dobrovolným snížením spotřeby, pomohou v okamžiku, kdy se budovy hlavního města začnou s klesajícími teplotami vytápět.

„I malá úspora a snížení spotřeby elektřiny v každém bydlišti pomůže stabilizovat provoz národní energetické soustavy,“ uvedl starosta Vitalij Kličko na Telegramu.

„Žádám také podnikatele, majitele reklamních ploch, obchodů, kaváren a restaurací, aby co nejvíce šetřili na osvětlení vývěsek a obrazovek.“

Zdroj: yahoo.com