Britská armáda se zpožděním odhalila dramatický incident s ostrou střelbou nad Černým mořem, kterého se koncem září zúčastnily ruské stíhačky. (Foto: Flickr)

Zdůrazňuje, jak blízko mohou být kdykoli Rusko a mocnosti NATO od „neúmyslné“ výměny palby, která by mohla přerůst v širší válku.

Britský ministr obrany Ben Wallace ve čtvrtek informoval Dolní sněmovnu, že během hlídky britského špionážního letounu nad Černým mořem 29. září ruská stíhačka „vypustila raketu“ v blízkosti letounu.

Podle brífinku šéfa obrany pro zákonodárce šlo o „neozbrojený letoun RAF RC-135 Rivet Joint“, který operoval v „mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem“ a s nímž „interagovaly“ dva ruské letouny Su-27.

Jedna z ruských stíhaček poté „vypustila raketu v blízkosti letounu RAF Rivet Joint mimo vizuální dosah,“ upřesnil Wallace. Rusko následně svedlo vinu za vypuštění rakety na technickou chybu s tím, že nešlo o úmysl.

Rusko ve zprávě předané britskému ministerstvu obrany označilo vypuštění rakety za „technickou závadu“. Wallace to následně popsal:

„Hlídka byla ukončena a letoun se vrátil na svou základnu,“ uvedl. „Vzhledem k tomuto potenciálně nebezpečnému zapojení jsem své obavy sdělil přímo svému ruskému protějšku, ministru obrany [Sergeji] Šojguovi, a náčelníkovi generálního štábu obrany v Moskvě.“

„Ve svém dopise jsem jasně uvedl, že letadlo bylo neozbrojené, nacházelo se v mezinárodním vzdušném prostoru a sledovalo předem oznámenou trasu letu. Považoval jsem za rozumné tyto hlídky pozastavit, dokud nedostanu odpověď od ruského státu,“ dodal Wallace.

„V odpovědi ruského ministra obrany z 10. října se uvádí, že provedli vyšetřování okolností incidentu a konstatovali, že šlo o technickou závadu stíhačky Su-27. V odpovědi se uvádí, že se jednalo o technickou závadu. Rovněž uznali, že k incidentu došlo v mezinárodním vzdušném prostoru.“

Wallace uvedl, že spojenci Spojeného království byli o nebezpečném incidentu v těsné blízkosti informováni, a zároveň dále potvrdil, že rutinní hlídky v regionu byly v tuto chvíli obnoveny, ale budou mít doprovod stíhaček. „Vše, co děláme, považujeme za kalibrované s ohledem na probíhající konflikt v regionu a v souladu s mezinárodním právem,“ zdůraznil na brífinku pro poslance.

Ačkoli je nyní velmi znepokojivé krátké střetnutí mezi jaderně vyzbrojenými soupeřícími armádami bagatelizováno, snad v zájmu toho, aby napětí mezi Londýnem a Moskvou dále neexplodovalo ve chvíli, kdy se konflikt na Ukrajině nadále vyhrocuje, jedním z možných či dokonce pravděpodobných scénářů je, že ruská stíhačka po prvotním zachycení špionážního letounu vypálila „varovný výstřel“ ve snaze odradit tyto pozorovací hlídky NATO nad Černým mořem v blízkosti Ruska.

Zdroj: theguardian.com