Miliardář a investor Bill Ackman předložil mírový plán pro Ukrajinu, který zahrnuje ponechání Krymu Rusku. (Foto: Flickr)

Ackman, zakladatel hedgeového fondu Pershing Square, v neděli na Twitteru napsal, že příměří, které by obnovilo ukrajinské hranice od 23. února – před ruskou invazí – by mohlo ukončit válku.

„Krym byl do roku 1954 součástí Ruska a tvoří ho převážně etničtí Rusové, což byl zřejmě důvod, proč svět udělal málo, když ho Rusko v roce 2014 anektovalo,“ napsal Ackman na Twitteru. „Pokud se vrátíme ke stavu ex ante 2/24, Rusko nebude odměněno za svou agresi a Ukrajina se může okamžitě začít obnovovat s podporou Západu.“

Ackman dodal, že příměří by zachránilo tisíce životů a umožnilo by investovat prostředky do obnovy ukrajinské infrastruktury, „nikoli do války, která povede jen k dalšímu ničení a smrti“.

„UKR prokázala, že se dokáže bránit i bez členství v NATO. Řádně vyzbrojená bude odrazovat od budoucí agrese. Pokud existuje schůdná cesta k míru, měli bychom se jí ubírat,“ napsal Ackman na Twitteru.

„Každým dnem pokračování konfliktu se zvyšuje riziko pro svět. Jiné než prodloužená a nebezpečná válka, kdy budou do konfliktu zataženy další země (Bělorusko, Írán),“ dodal Ackman.

Své vlákno na Twitteru zakončil slovy, že nevidí „pravděpodobnější cestu k míru“, ale uvítá návrhy a připomínky.

Ackman se na Twitteru setkal se značnou odezvou, někteří uživatelé Twitteru mu vyčítali, že je vůči Rusku příliš smířlivý. V reakci na to Ackman uvedl, že přispěl miliony dolarů na pomoc Ukrajině.

Ackmanův plán na příměří přichází dva týdny poté, co generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk vyvolal hněv za to, že na Twitteru zveřejnil vlastní mírový návrh, který papouškoval kremelská stanoviska.

V anketě na Twitteru z 3. října Musk vyzval k hlasování o podmínkách příměří, které jsou do značné míry příznivé pro Rusko. Tato anketa rozzuřila ukrajinské představitele, včetně prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ačkoli se Ackmanův plán od Muskova liší, oba miliardáři zaujali stanovisko, že Ukrajina by měla podniknout kroky k zajištění příměří a nechat Rusku Krym. Zdá se, že Ackman i Musk se také shodují na tom, že Ukrajina by měla zůstat neutrální a nevstupovat do NATO.

Ackmanovi zástupci ze společnosti Pershing Square na žádost Insideru o komentář bezprostředně nereagovali.

Zdroj: businessinsider.com