Ministr obrany prohlásil, že Izrael bude pokračovat v poskytování zdravotnické a humanitární pomoci, zatímco ukrajinský ministr zahraničí řekl, že „je čas, aby se Izrael otevřeně postavil na stranu Ukrajiny“ proti destruktivním akcím Íránu. (Foto: Flickr)

Izraelský ministr obrany Benny Gantz ve středu prohlásil, že Izrael nemá v úmyslu poskytnout Ukrajině zbraně, které by jí pomohly ve válce s Ruskem. Gantz nicméně dodal, že Izrael nabídl Kyjevu pomoc při vývoji inteligentního varovného systému proti vzdušným hrozbám.

Gantzovy komentáře v návaznosti na prohlášení ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby, že jeho země oficiálně požádá Izrael o systémy protivzdušné obrany.

Při setkání s velvyslanci EU v Izraeli Gantz uvedl, že „Izrael zachovává politiku podpory Ukrajiny prostřednictvím humanitární podpory a dodávek životně důležitého a obranného vybavení“.

V rámci pomoci Ukrajině, pokračoval Gantz, Izrael požádal Ukrajinu o zaslání „údajů, které by nám umožnily pomoci zkonstruovat a dodat inteligentní varovný systém, jako je izraelský plyn proti vzdušným a jiným hrozbám“.

„Pokud je izraelskou politikou skutečně důsledně čelit destruktivním akcím Íránu, pak je načase, aby se Izrael otevřeně postavil na stranu Ukrajiny,“ uvedl v úterý ukrajinský ministr zahraničí Kuleba. Podle Kyjeva bylo za poslední týden a půl zabito více než 70 lidí při útocích dronů a raket.

Ve čtvrtek se má Lapid setkat s Kulebou, aby s ním projednal žádosti Kyjeva o pomoc. Vysocí političtí představitelé se v uplynulém týdnu vyjádřili, že Izrael svůj postoj v této věci nezmění a obrannou pomoc Ukrajině nezvýší.

Gantzova prohlášení přicházejí před jeho plánovaným telefonátem s ukrajinským protějškem Oleksiem Reznikovem v nadcházejících dnech a před varováním Ruska Jeruzalému z počátku tohoto týdne, že nebude prodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: haaretz.com