WASHINGTON – Společnost Raytheon Technologies dodala vládě Spojených států dva sofistikované systémy protivzdušné obrany NASAMS určené pro Ukrajinu, uvedl v úterý její šéf. (Foto: Youtube)

„Právě jsme dodali dva systémy NASAMS. … Dva z nich jsme vládě dodali před několika týdny. Budou [v nejbližší době] instalovány na Ukrajině,“ řekl generální ředitel Greg Hayes v pořadu „Squawk on the Street“ na televizi CNBC.

„Je to systém protivzdušné obrany krátkého dosahu, který dokáže vystřelit [pokročilou střelu středního doletu AIM-120] a který by mohl na obloze srazit vše od bezpilotních letounů přes balistické střely až po stíhačky,“ řekl Hayes.

Zbraně vyvinuté v Norsku zajistí obranu středního až dlouhého dosahu proti útokům Ruska, které v posledních dvou týdnech bombardovalo ukrajinskou civilní infrastrukturu včetně energetické sítě pomocí raket a bezpilotních letounů.

Spojené státy se zavázaly dodat dva NASAMS během několika týdnů a dalších šest v delším časovém horizontu. Představitelé Pentagonu uvedli, že první systémy NASAMS mohly být zakoupeny rychle, protože většina systémů již byla vyrobena.

Americký prezident Joe Biden během telefonátu tento měsíc přislíbil ukrajinskému prezidentovi Volodomyru Zelenskému urychlení dodávek systémů NASAMS uprostřed ruského bleskového nasazení raket a létajících dronů.

Vysoký představitel Pentagonu v pondělí uvedl, že NASAMS by měly být dodány „během několika příštích týdnů“ a že Ukrajina oznámí, kdy budou v zemi a funkční.

Americká armáda bude „nadále tvrdě pracovat na tom, aby je tam dostala co nejrychleji“, uvedl úředník.

V úterním hovoru k výsledkům společnosti Raytheon za třetí čtvrtletí Hayes uvedl, že firma očekává, že další objednávky NASAMS budou následovat „brzy“ s rostoucí poptávkou po výrobcích firmy od ruské invaze na Ukrajinu.

„Zaznamenáváme také značnou globální poptávku po pokročilých systémech protivzdušné obrany, zejména ve východní Evropě, protože konflikt mezi Rusy a Ukrajinou bohužel pokračuje,“ řekl Hayes.

Od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, poskytly Spojené státy vojenskou pomoc v hodnotě více než 17 miliard dolarů a uvalily na Moskvu širokou škálu sankcí.

Zdroj: defensenews.com