Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nadále naléhá na Izrael, aby pomohl „zavřít nebe“ nad Ukrajinou i poté, co Kneset svými prohlášeními dal najevo, že vojenskou pomoc Kyjevu nepošle. (Foto: Shutterstock)

Zelenskyj tuto opakovanou výzvu pronesl ve virtuálním projevu na konferenci pořádané izraelským deníkem Haaretz. „Není na čase, aby si i váš stát vybral, s kým je?“ řekl. Tehdy obvinil Izrael, že odmítnutím poslat zbraně zavírá „oči před ruským terorem“.

„Je to s demokratickým světem, který bok po boku bojuje proti existenční hrozbě své existence? Nebo s těmi, kteří zavírají oči před ruským terorem, i když cenou za pokračování teroru je úplné zničení globální bezpečnosti,“ řekl Zelenskyj provokativně na adresu Izraele.

Ukrajinská vláda od začátku ruské invaze v únoru několikrát oficiálně požádala Izrael o obrannou pomoc, zejména o získání systému protivzdušné obrany Iron Dome, poté, co jí byla zaslána pouze humanitární a ochranná pomoc. Tato omezená pomoc dosud zahrnovala předměty jako helmy a neprůstřelné vesty.

„Je to rozhodnutí vašich vlád… abyste nedráždili Kreml, které bylo přijato už dávno,“ řekl Zelenskyj. „Kdybychom okamžitě zabezpečili naše nebe, když jsme čelili hrozbě raket a dronů, Rusko by teď ani nemělo motiv jít do Íránu a nabídnout mu něco výměnou za pomoc v teroru.“

Zelenskyj v podstatě obvinil Izrael, že svou nečinností napomáhá rozšiřování vlivu Íránu a jeho směřování k jaderné zbrani, jak jeho pondělní výroky popsal Axios:

Ukrajinský prezident tvrdil, že ke spojenectví mezi Ruskem a Íránem by nedošlo, kdyby Izrael přijal rozhodnutí poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany, když Rusko v roce 2014 napadlo Krym – toto rozhodnutí bylo podle Zelenského přijato za bývalého premiéra Benjamina Netanjahua a nezměnilo se ani za současné izraelské vlády.

To vše přichází v citlivém okamžiku, kdy si je Izrael plně vědom rozšířených zpráv o íránských bezpilotních letounech rozmístěných uvnitř Ukrajiny ruskými silami.

V pondělí také telefonicky hovořili izraelský ministr obrany Benny Gantz a jeho ukrajinský protějšek Oleksij Reznikov. Gantz zdůraznil, že Izrael stojí na straně Ukrajiny. V přečteném hovoru však také zaznělo: „Gantz zdůraznil operační omezení, kterým čelí Stát Izrael. V důsledku toho Izrael neposkytne Ukrajině zbraňové systémy.“

Tato „omezení“ pravděpodobně odkazují na Sýrii, kde je třeba udržovat strategické porozumění s Ruskem ohledně tamní vojenské přítomnosti Íránu na podporu syrského Asada. Rusko v podstatě dalo Izraeli zelenou k tomu, aby v posledních letech války udeřil na íránské síly a prostředky.

Zdroj: axios.com