Podle guvernéra města na Krymu byly nad Sevastopolem sestřeleny krainské bezpilotní letouny. Stalo se tak po zprávě, že Spojené státy považují poloostrov, který Moskva anektovala v roce 2014, za červenou linii pro Vladimira Putina. (Foto: Twitter)

Michail Razvožajev, mezinárodně neuznaný guvernér přístavního města, na svém kanálu Telegram zveřejnil, že dva bezpilotní letouny (UAV) byly „sestřeleny nad mořem“ a že „naše obranné síly pokračují v odrážení útoku“.

Na sociálních sítích se rovněž objevily zprávy o uzavření silnic a pozastavení trajektové dopravy z města v důsledku incidentu. „Několik dalších bezpilotních letounů bylo sestřeleno ve vzdušném prostoru, nad Krymem“ a že „ve městě je vše v klidu“, stálo v Razvožajevově příspěvku ve čtvrtek ráno, který dodával: „Důvěřujte pouze oficiálním informacím.“

Ve středečním článku s titulkem „Krym je pro Putina ‚červenou linií‘“ na serveru Politico uvedl, že takový pokus by mohl znamenat riziko širší reakce Moskvy. Obavy z toho, zda by Putin mohl sáhnout k jaderným zbraním, se částečně soustředily na to, co by se mohlo stát v souvislosti s Krymem.

Vysocí představitelé Pentagonu na začátku tohoto měsíce sdělili Výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů, že Ukrajina nebude schopna poloostrov v nejbližší době dobýt zpět.

Tento názor podpořil i generál Mark Milley, předseda sboru náčelníků štábů, který uvedl, že by bylo „velmi, velmi obtížné“ vojensky vytlačit ruské síly z celé Moskvou okupované Ukrajiny, která zahrnuje i Krym.

Blinken bude tento týden na Mnichovské bezpečnostní konferenci jednat o budoucí americké bezpečnostní pomoci Ukrajině se zahraničními hodnostáři, včetně ukrajinských představitelů.

Před očekávaným oznámením další tranše vojenské pomoci však vysoce postavený nejmenovaný představitel americké administrativy řekl listu The Washington Post, že „nemůžeme dělat všechno a všechno donekonečna“.

Zdroj: newsweek.com