Izraelská společnost nabízí hackerské útoky a dezinformační kampaně k manipulaci voleb po celém světě výměnou za peníze. Takto se jim na stopu dostali novináři v utajení. (Foto: Flickr)

Modi’in je malé šedivé město mezi Jeruzalémem a Tel Avivem. Modi’in je poměrně nenápadné, jedno z mnoha plánovaných měst ve Svaté zemi. Právě tady si tři novináři domluví schůzku se skupinou mužů, kteří tvrdí, že dokážou manipulovat volby po celém světě.

Těmito novináři jsou Omer Benjakob z izraelského deníku „Haaretz“, Gur Megiddon z izraelského „TheMarker“ a Frédéric Métézeau, zpravodaj francouzské stanice „Radio France“. Jsou vybaveni kamerami a zvukovými záznamníky a jsou na cestě k cíli své cesty: Modi’inskému centru Millennium, neokázalé kancelářské budově. Všichni tři provádějí vyšetřování v utajení již několik měsíců.

Ve výtahu probíhá poslední kontrola. Odhalení by mohlo být nebezpečné, velmi nebezpečné. Pak se postaví před ně a pozdraví je. Muž s přezdívkou Jorge. Šéf a jmenovec skupiny, která údajně dokáže manipulovat volbami. Vidí ho poprvé. Setkání předcházelo pět videohovorů, ale Jorge se nikdy neukázal.

Nic nám neříká. Jsme jako vzduch.

Proto jsou tu novináři. Aby ho viděli a natočili v utajení. On je vítá a o tajném výzkumu neví. Jorge si myslí, že je v bezpečí. „Viděli jste, co bylo napsáno na dveřích?! Nic. Není tam žádné jméno. A to jsme přesně my. Jsme nic. Jsme jako vzduch,“ říká.

Ve skutečnosti se „Jorge“ jmenuje Tal Hanan; podle vlastních výpovědí v otevřeně dostupných zdrojích byl expertem na výbušniny v izraelských ozbrojených silách.

Novou identitu přijali i novináři. Vydávají se za poradce podnikatele, který chce zmanipulovat volby v Africe. Na to se Hanan a jeho tým specializují. Manipulace a sabotáže.

Volební podvody. „Dejte nám peníze a kandidáta. Pak budeme bojovat.“ Tak se chlubí. „Víte, jaký je rozdíl mezi konspirací a pravdou? Osmnáct měsíců!“

Zfalšovali už 33 voleb, tvrdí Hanan a jeho lidé. 27 jejich kampaní bylo úspěšných. Od šesti do patnácti milionů eur, které muži požadují. Ne každé jejich tvrzení lze nezávisle ověřit.

Zdroj: zdf.de