Sanfranciská společnost Neuralink, kterou vlastní Elon Musk, pracuje na čipu, který lze implantovat do lidského mozku a propojit s počítačem. Tento čip bude monitorovat a případně stimulovat mozkovou činnost. (Foto: Shutterstock)

Za tímto účelem provádí tato biotechnologická společnost několik testů na opicích. Muskova společnost Neuralink však byla obviněna z toho, že během testů implantace čipu vystavuje své opice nezákonnému týrání a extrémnímu utrpení.

Skupina za práva zvířat Physicians Committee for Responsible Medicine podala ve čtvrtek oficiální stížnost na americké ministerstvo zemědělství, v níž tvrdí, že opice zažívají „extrémní utrpení v důsledku nedostatečné péče o zvířata a vysoce invazivních experimentálních implantátů do hlavy během pokusů,“ uvedl Business Insider.

Společnost PCRM rovněž uvedla, že z 23 opic, které vlastnila společnost Neuralink, jich testy přežilo pouze sedm a byly převezeny do zařízení společnosti Neuralink v roce 2020, zatímco 15 jich uhynulo. Společnost Neuralink však uvedla, že pouze osm z nich bylo utraceno.

Společnost Neuralink šéfa Tesly Muska využívá opice k propagaci pokroku svých čipů.

Začátkem dubna 2021 zveřejnila tato biotechnologická společnost video, na němž opice, která má v hlavě umístěný čip Neuralink, hraje na počítači videohru Pong.

Zdroj: indiatimes.com