Ukrajina vyjádřila svůj hněv na Turecko kvůli tomu, že před několika dny údajně umožnilo ruské nákladní lodi proplout Bosporskou úžinou se zbraněmi, a předvolala si tureckého velvyslance, aby podala formální stížnost. (Foto: Twitter / ImageSatt)

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si stěžovalo, že ruské „válečné lodi“ byl umožněn průjezd v rozporu s Úmluvou z Montreux – jak se uvádí v diplomatické nótě verbalizované tureckým velvyslancem na Ukrajině Yagmurem Ahmetem Gulderem, „podle ustanovení Úmluvy o režimu průlivů z 20. července 1936 spadá uvedené plavidlo pod definici válečné lodi pro účely této úmluvy“.

Požadují se odpovědi na otázku, jaké konkrétní zboží převážela ruská nákladní loď, označená jako Sparta II, když proplouvala Bosforem ze Středozemního do Černého moře.

Podle rozšířených zpráv, které zřejmě vznikly prostřednictvím otevřených zdrojů analytiků, včetně izraelské soukromé zpravodajské společnosti ImageSat Intl. poslalo Rusko ze syrského pobřeží zpět do Ruska protiletadlovou baterii S-300 pro možné použití na Ukrajině:

Loď údajně převáží baterii pro raketový systém země-vzduch (SAM) S-300 přes průliv, který Turecko uzavřelo pro válečné lodě od první ruské invaze. Satelitní snímky vedle sebe, které na Twitteru zveřejnila izraelská soukromá zpravodajská společnost ImageSat Intl., ukazují bývalou pozici baterie S-300 v Sýrii a stejné místo bez baterie.

Námořní zpravodajství potvrdilo průjezd lodi časově označeným snímkem plavidla v úzkém průlivu, když proplouvalo kolem Istanbulu. Loď již byla na černé listině amerického ministerstva financí vzhledem k tomu, že „se má za to, že ji vlastní Oboronlogistika, což v podstatě znamená ruské ministerstvo obrany“.

„Loď byla konkrétně zařazena na sankční seznam Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) amerického ministerstva financí. Posádka je civilní, ale její náklad je často vojenský,“ poznamenala námořní zpráva.

Někteří pozorovatelé spekulují o tom, že Rusko potřebuje další systémy, které má již několik let rozmístěné na severozápadě Sýrie, zejména v blízkosti Latákíje, protože musí přemístit další síly a techniku, aby odrazilo čerstvé protiofenzivní úsilí Ukrajiny zaměřené na jih.

Informace agentury Reuters ukázaly, že Sparta II opustila syrské pobřeží 20. srpna, a námořní monitor Refinitiv Eikon uvedl, že plavidlo je nyní v Novorossijsku, ruském černomořském přístavu poblíž Krymu.

Zdroj: yahoo.com