Skupina zákonodárců Levicové strany sociální spravedlnosti (SPD) má dost bezprecedentních dodávek zbraní na Ukrajinu v návaznosti na navýšení vojenského rozpočtu Berlína o 100 miliard eur. Zaslali německému kancléři Olafu Scholzovi dopis s názvem „Zbraně musí mlčet!“. (Foto: Flickr)

Namísto pumpování zbraní do horkého konfliktu s jadernou velmocí požaduje skupina v Scholzově vlastní straně pokračování diplomatických jednání a dotlačení Ukrajinců k jednacímu stolu pro mírové rozhovory. „Spirálu eskalace je třeba zastavit,“ píše se v dopise, který vyzývá k „modus vivendi“, dokud se nenajde konečné řešení.

Jak se předpokládalo, Evropané unavení tím, že se jim říká, aby se „obětovali“ v pro ně poněkud vzdáleném konfliktu na východní periferii kontinentu, dospějí k bodu, kdy řeknou dost… pro některé členy Scholzovy dříve pacifistické sociálnědemokratické strany ten čas nastal. Kritici dopisu jej však již označují za „kapitulaci“ a další odsudky, které se blíží v podstatě tomu, že signatáři jsou „zrádci“ německé a evropské věci, když se postavili ruské agresi.

Zákonodárci v dopise varují nejen před recesí německé ekonomiky a energetickou krizí, která obzvláště tvrdě dopadne na obyčejné lidi a chudé – a to vše kvůli podpoře jedné strany války, která „nebude mít vojenské vítěze“ -, ale nakonec by mohla vést k eskalaci konfliktu s jadernou mocností.

„Při každé dodávce zbraní je třeba pečlivě zvážit a zvážit, kde leží ‚červená linie‘, která by mohla být vnímána jako vstup do války a vyvolat odpovídající reakce,“ napsali zákonodárci SDP.

„NATO ani jednotlivé západní státy se nesmí zapojit do války, protože to nevyhnutelně povede k rozšíření války na třetí stranu – možná atomové – světové války.“

A k energetické krizi a dopadům na německé občany doma napsali: „V Německu je to velmi složité:

Válka hrozí uvrhnout svět do recese s rostoucí nezaměstnaností. Již nyní se projevují dalekosáhlé dopady na každodenní život i zde v Německu, inflace a omezenější objevující se zdroje energie dopadají zejména na ty nejchudší. Proto musíme být váleční vítězové musí zaplatit a vysoké příjmy více zdanit. To nejen posiluje sociální stát, ale je to také otázka spravedlnosti.

Za dopisem stojí následující vedoucí představitelé SPD:

Pacifistické křídlo SPD v čele s předsedou parlamentu Rolfem Mützenichem je Scholzovi, který neúnavně opakuje „Ukrajina nesmí prohrát“ a vylučuje diktát míru, dlouhodobě trnem v oku.

Mezi signatáři jsou i dva poslanci Evropského parlamentu za EU-SPD, Dietmar Köster, Joachim Schuster a Constanze Krehl. Krehlová je členkou výboru pro regionální rozvoj a členkou parlamentní delegace v Bělorusku.

Vzhledem k načasování se zdá, že jde o jejich reakci na to, že nejvyšší vedení EU stále hlasitěji vyzývá vlády a obyvatelstvo k přitvrzení v podmínkách všeobecné válečné únavy. Zejména šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell se s touto veřejnou výzvou vytasil a tento týden agentuře AFP řekl, že ruský prezident Vladimir Putin vidí „únavu Evropanů a neochotu jejich občanů nést důsledky podpory Ukrajiny“. Borrell uvedl: „Putin se chystá do Ruska: „Budeme muset vydržet, rozložit náklady v rámci EU.“

Kritici se předhánějí v obviňování z „kapitulace“ a nedostatku „empatie“ a podpory bojujících Ukrajinců…

Níže uvádíme celý dopis požadující ukončení války na Ukrajině, který je zatím nejvýznamnější veřejnou výzvou Scholtzově tvrdě prosazované „Zeitenwende“ – vychází z myšlenky, že „všichni sdílíme jeden cíl, Rusko nesmí tuto válku vyhrát, Ukrajina musí zvítězit“. Angličtina je podle strojového překladu…

* * *

Zbraně musí mlčet!

Ruská agresivní válka proti Ukrajině trvá již více než půl roku a způsobila nezměrné utrpení a zkázu. Válečné zločiny, jako jsou útoky na domy, nákupní centra, nemocnice, univerzity a další civilní instituce, ukazují plnou ohavnost ruského počínání.

Německo a EU projevují solidaritu s ukrajinským lidem. Zdůrazňujeme právo Ukrajiny na sebeobranu a podporujeme politická, finanční, ekonomická a vojenská opatření, která přispějí k rychlému příměří a ukončení této války.

Stojíme za ní: NATO ani jednotlivé západní státy se nesmí války účastnit, protože to nevyhnutelně povede k rozšíření války na třetí stranu – možná atomové – světové války. Spirálu eskalace je třeba zastavit. Proto platí, že z každé dodávky zbraní a zvážit, kde leží „červená linie“, která by byla vnímána jako vstup do války a mohla by vyvolat odpovídající reakce.

Zřízení bezletových zón, dodávky bojových tanků nebo stíhaček by to dokázaly. Stojíme na straně těch Rusů, kteří se statečně staví proti válce.

Stále více Rusů chce odmítnout vojenskou službu nebo dezertovat. Odmítají být součástí války, která porušuje mezinárodní právo. Je třeba získat povolení k pobytu v EU. Právo na výhradu svědomí je lidským právem a má na něj právo každý, včetně Ukrajinců.

Čas pro diplomacii

Tato válka nebude mít vojenské vítěze. Pokračování války bude mít za následek jen další mrtvé a ničení. Potřebujeme co nejdříve uzavřít příměří jako východisko pro komplexní mírová jednání. Proto je čas na diplomacii. EU a její členské státy musí zvýšit své diplomatické úsilí na podporu příměří. Za tímto účelem je třeba zintenzivnit výměnu názorů s dosud neutrálními zeměmi, jako je Indonésie, Indie nebo Jihoafrická republika, ale také s Čínou s cílem přesvědčit je, aby působily jako prostředníci mezi válčícími stranami. Organizace spojených národů musí rovněž zahájit nové iniciativy.

Hrozí, že válka uvrhne svět do recese s rostoucí nezaměstnaností. Již nyní
se projevují dalekosáhlé dopady na každodenní život, a to i zde v Německu: inflace a zpřísnění podmínek pro podnikání.

objevující se zdroje energie zasáhnou zejména ty nejchudší. Proto musíme být vítězi války
muset zaplatit a více zdanit vysoké příjmy. To nejen posiluje sociální stát, ale je to také otázka spravedlnosti. Daleko dramatičtější jsou dopady na africké země. Podle Světového potravinového programu OSN je 50 milionů lidí na pokraji hladomoru – v některých afrických zemích hrozí hladomor 750 000 lidí. Také proto, aby se těmto hladomorům zabránilo, musí být válka co nejdříve zastavena.

Zbraně musí umlknout!

Září 2022

Zdroj: joachim-schuster.eu