Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko označil sobotní demonstraci za proruskou a odsoudil jí. (Foto: Facebook / Oleg Nikolenko)

Ukrajinská strana je vděčná obyvatelům Kolína a Prahy, kteří se v neděli postavili proti proruským shromážděním. Připomínám, že demonstranti požadovali ukončení podpory Ukrajiny a zrušení sankcí proti Ruské federaci.

Byly podány výzvy, které zpochybňují územní celistvost našeho státu, a vyhlášena byla i sbírka na podporu nelegálních ozbrojených formací na Donbasu.

Je nepřijatelné pořádat taková shromáždění pod trikolórou agresorského státu ve středu Evropy. Tato opatření neměla nic společného se svobodou slova a skutečnými náladami v Německu a České republice.

Odsuzujeme pokusy účastníků proruských akcí ospravedlnit válku Ruska proti Ukrajině a urazit čest a důstojnost Ukrajinců, kteří brání svobodu v Evropě za cenu svého života.

Nepochybujeme o solidaritě naprosté většiny Němců a Čechů s Ukrajinci, kteří stovkám tisíc z nich poskytli dočasné útočiště a také podporují Ukrajinu a politiku jejich vlád proti ruské agresi.

Akce, které proběhly v neděli, nebudou moci otřást přátelstvím mezi Ukrajinou a Německem a Českou republikou, jejíž podpory si velmi vážíme.

Oleh Nikolenko, mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí