Izrael nezaútočí na Írán do voleb v Americe, jestliže USA slíbí, že samy zahájí vojenskou operaci na jaře. Takový je údajně hlavní bod předběžné tajné dohody vedoucích činitelů obou zemí. K diskusi o ní se vrátí v září v kuloárech Valného shromáždění OSN. Zpráva se objevila v izraelských médiích těsně před dalším kolem jednání o íránském jaderném problému. Podle mínění expertů to může být skrytá žádost o rozšíření pomoci adresovaná USA. Během posledních měsíců USA všemožně zadržují výbojnou rétoriku Izraele týkající se Íránu.

Ve svém vystoupení ze 14. srpna například šéf Pentagonu Leon Panetta poukázal na neschopnost Izraele nějak zvlášť poškodit íránské jaderné objekty. Američané chtějí zjevně dát ještě jednu šanci diplomacii, předpokládá expertka z Ústavu orientalistiky Ludmila Kulešová.

„Amerika se snaží za každou cenu dohodnout s Íránem. V Íránu je teď poměrně těžká ekonomická a finanční situace. V této souvislosti může souhlasit s nějakými ústupky ve svém jaderném programu“.

Hrozby Izraele na adresu Íránu jsou jen PR tah

Hrozby Izraele, že vojensky zaútočí na Írán jsou pouze PR tahem. Prohlásila to hlava MZV Íránské islámské republiky Alí Akbar Salechí. Poznamenal, že jeho země je připravena klást nepříteli odpor, který se však k agresi stejně neodhodlá.

Existuje ale i jiný názor: vojenský úder bude Íránu jen sotva zasazen. Takový závěr obsahuje nedávná zpráva Shaje Feldmana, významného izraelského experta pro vztahy Teherán- Washington -Tel Aviv. Ruský orientalista Andrej Volodinjeho názor sdílí:

„Vojenská operace proti Íránu je šílenství. Amerika bude potřebovat nejméně jeden milion vojáků a přes dva tisíce letadel. Takové možnosti nemá. Jakákoli operace s výjimkou pozemní nebude mít žádný zvláštní účinek. Omezená operace pouze vyvíjení jaderné zbraně v Íránu urychlí. Zatím ale nebylo politické rozhodnutí o jejich výrobě přijato“.

Publikace o nějaké tajné dohodě není pokusem zapůsobit na Teherán před další kolem jednání. Její autoři zcela jistě uvažovali střízlivě, soudí Andrej Volodin.

„Únik je spojen s nátlakem, který činí vládnoucí kruhy Izraele na USA. Je to snaha využít protikladů mezi oběma hlavními kandidáty na prezidentský úřad – Barackem Obamou a Mittem Romneym. Izrael má za to, že právě těsně před rozhodujícím hlasováním v listopadu se dá počítat s ještě většími ústupky jak od prezidentské strany, tak i od republikánů usilujících o křeslo prezidenta“.

Podle slov experta získá Izrael v případě, že publikace zabere, od USA ještě větší vojenskou a finanční pomoc. A o tom nelze pochybovat. Až dosud bylo v plné míře vyhověno všem jeho žádostem.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>