ISTANBUL – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl v Istanbulu na jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. (Foto: X)

Členská země NATO se snaží vyvažovat své úzké vztahy s Kyjevem i Moskvou a opakovaně se nabídla, že bude mezi nimi působit jako zprostředkovatel míru.

Konferenčnímu tlumočníkovi se nepodařilo přeložit Erdoganův projev do ukrajinštiny. Říkal jen nesouvislá slova a písmena. Záběry se šíří po sociálních sítích.

„Jsme připraveni uspořádat mírový summit, na kterém bude přítomno i Rusko,“ řekl Erdogan na tiskové konferenci po boku ukrajinského vůdce.

„Zatímco budeme nadále solidární s Ukrajinou, budeme pokračovat v naší práci na ukončení války spravedlivým mírem na základě jednání,“ dodal Erdogan.

Zelenskyj odmítl myšlenku přímého jednání s Ruskem s tím, že Ukrajina a západní představitelé si musí stanovit mír za vlastních podmínek.

Poznamenal, že se bude konat nadcházející mírový summit ve Švýcarsku, na němž bude Kyjev prosazovat vlastní „mírový vzorec“, ale vyloučil účast Ruska.

„Nechápeme, jak můžeme pozvat lidi, kteří všechno blokují, ničí a zabíjejí. Chceme dosáhnout výsledků,“ řekl Zelenskyj.

Rozhovory s Erdoganem označil za „produktivní“ a poděkoval Turecku za jeho zprostředkovatelské úsilí v otázce ukrajinského vývozu obilí do Černého moře a výměny vězňů.

Ankara se snažila udržovat dobré vztahy s Moskvou i Kyjevem a pomohla jim podepsat nyní uzavřenou dohodu o zajištění bezpečné plavby obilí přes Černé moře v červenci 2022.

Turecko v prvních týdnech války hostilo neúspěšné rozhovory o příměří mezi Kyjevem a Moskvou a chce je oživit.

Zdroj: rtl.lu