Ukrajina spolupracuje s mezinárodními právníky na případu využití zmrazených ruských státních prostředků k financování obnovy. (Foto: Shutterstock / ilustrační)

„Rozhodli jsme se pro nejdůležitější cíl – peníze z Centrální banky a Fondu sociálního zabezpečení Ruské federace,“ řekl včera agentuře Reuters ministr spravedlnosti Denys Maljuska.

„Jsou na jednom místě, mají jednoho majitele a ten se zjevně dopouští nezákonného a kriminálního jednání,“ řekl Maljuska s narážkou na ruský stát. Ta má k dispozici značné množství peněz.

Podle ukrajinských úřadů bylo od 24. února invazí poškozeno až 30 procent infrastruktury. Čisté materiální škody prý dosahují téměř 500 miliard dolarů. Maljuska odkázal na analýzu údajů zveřejněných ruskou centrální bankou. Podle toho se také cílové prostředky pohybují přibližně v této výši.

„Víme, kde ho hledat,“ řekl Maljuska. Část této částky se nachází v USA, zbytek ve Velké Británii a různých státech EU. Podle ministra spravedlnosti by bylo nejrychlejším řešením, kdyby každý stát přijal vlastní zákony o přesměrování ruských fondů.

Zdroj: orf.at