Navzdory opakovanému varování Ruska proti oficiálním dodávkám smrtících zbraní západními zeměmi Ukrajině, se Kanada přesto rozhodla dodat smrtící zbraně Kyjevu, píše se v článku francouzského webu Agoravox. Zatímco Minské dohody se neplní a i výměna zajatců naplánovaná ke konci roku vypadá špatně, tak dodávky smrtících zbraní umožní Kyjevu pokračovat ve válce na východě Ukrajiny.


Vytvoří se velmi nebezpečný precedens. Ve skutečnosti se Kanada stává součástí ukrajinské občanské války se všemi jejími důsledky. Kanada právě učinila přímé gesto proti Minským dohodám, "řekl Frans Klincevič, ruský poslanec.

"Radíme těm, rozhodují, aby přemýšleli o své osobní odpovědnosti. Je zřejmé, že dodávky amerického a kanadského válečného materiálu na Ukrajinu podpoří Kyjev, který sabotuje mírové řešení konfliktu na východě země, směrem k bezohledným vojenským rozhodnutím. Washington a Ottawa by si měly uvědomit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu na Donbasu, který byl vyvolán převratem v Kyjevě a že ti, kdo dodávají zbraně vrahovi, budou odpovědní za smrt lidí," uvedla ke kanadskému rozhodnutí Maria Zacharová, mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí.

„Nemyslím si, že kanadské zbraně změní poměr sil na Donbasu. Na druhou stranu Kyjev to bude jasně vnímat jako bianco šek k obnovení války ve velkém měřítku a k pohřbení Minských dohod. Takové rozhodnutí nevyhnutelně způsobí krveprolití mezi civilním obyvatelstvem,“ řekl Leonid Sluckij, člen Liberálně demokratické strany Ruska.

Tím, že Kanada oficiálně dodává Ukrajině smrtící zbraně, tak právě prokázala to, na co již Rusko delší dobu upozorňuje, že Západ naprosto nechce ukončit válku na Donbasu mírovým způsobem. Západ dodávkami zbraní tak Kyjevu rozsvítil „zelené světlo“ pro pokračování války.

Zdroj: pz.cz