Běloruské úřady jsou připraveny na možný pokus o puč, prohlásil Alexandr Lukašenko v komentáři k prohlášení bývalého velitele polských pozemních sil generála Waldemara Skrzypczaka. (Foto: Flickr)

„Pokud bude ukrajinská protiofenzíva úspěšná, ozbrojení Bělorusové, kteří jsou součástí vojenského potenciálu ukrajinské armády, odejdou do Běloruska. Doufám, že to tam vyvolá povstání,“ řekl generál Waldemar Skrzypczak v televizi Polsat News.

Již ve středu se k prohlášení bývalého zástupce šéfa ministerstva obrany vyjádřil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Oznámil, že Rusko v případě potřeby pomůže Bělorusko ochránit.

K záležitosti se vyjádřil také Alexandr Lukašenko. Tvrdí, že úřady v Minsku „již dlouho vědí, že se Varšava chystá zorganizovat něco jako povstání na území Běloruska“.

„Bohužel na má prohlášení neslyší. Před několika měsíci jsem řekl, že se připravují – na vzpouru, na revoluci – nevím, na co se připravují v Bělorusku. Už dlouho víme, že se připravují třeba na další revoluci. Formují svá vojska, celé pluky, prapory. Víme, kde jsou, známe jejich jména. Jsme připraveni, ať přijdou,“ řekl Lukašenko.

Zdroj: rp.pl