Turecká pobřežní stráž uvedla, že řecké lodě pobřežní stráže zahájily palbu na nákladní plavidlo plující v mezinárodních vodách v Egejském moři, čímž se vystupňovalo napětí mezi regionálními rivaly, které v posledních týdnech narůstá. (Foto: Youtube)

Při sobotní střelbě 11 námořních mil jihozápadně od tureckého ostrova Bozcaada nedošlo k žádným obětem, uvádí se v tureckém prohlášení.

Dodalo, že po „obtěžující palbě“ ze dvou plavidel řecké pobřežní stráže se do oblasti vydaly dvě lodě turecké pobřežní stráže a řecké čluny opustily.

Telefonáty na řecké velvyslanectví v Ankaře zůstaly v neděli bez odpovědi a nebylo jasné, proč ke střelbě došlo.

Sousední země jsou ve sporech již desítky let a v posledních týdnech se třenice vyostřily, přičemž obě strany údajně porušují vzdušný prostor. Řečtí představitelé vyjádřili obavy z dalšího vypuknutí konfliktu v Evropě po ruské válce na Ukrajině.

Turecko tvrdí, že Řecko porušuje mezinárodní dohody tím, že udržuje vojenskou přítomnost na ostrovech v blízkosti tureckého pobřeží Egejského moře. Obvinilo také řeckou protivzdušnou obranu, že během cvičení NATO nad východním Středomořím blokuje turecké stíhačky.

Řecko tvrdí, že potřebuje bránit své východní ostrovy – včetně turisticky oblíbených Rhodosu a Kosu, které jsou mnohem blíže Turecku než řecké pevnině – před svým větším a vojensky silnějším sousedem.

Zdroj: apnews.com