Zprávy tureckých i řeckých médií v posledních dnech naplňují zvýšené spekulace, že by obě středomořské mocnosti (a „spojenci“ v NATO… ironicky) mohly směřovat k válce. Stalo se tak po sobotních komentářích prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, v nichž vyslovil chabě zastřenou hrozbu vojenské akce proti Řecku. (Foto: Flickr)

Erdogan obvinil Řecko, že „okupuje“ ostrovy u tureckého pobřeží a militarizuje je, a v plamenném projevu zaměřeném na Atény řekl: „Až přijde čas, uděláme, co bude třeba. Jak říkáme, můžeme jednou v noci náhle sestoupit“. A dodal: „Podívejte se na historii, pokud půjdete dál, cena bude vysoká.“

Anglicky psaný deník The National Herald, který se zabývá Řeckem, v pondělí v návaznosti na Erdoganovu hrozbu poznamenal: „Řecko se připravuje na to, že turecký prezident Recep Tayyip, který si dodává odvahu, bude kreslit čáry na moři a bude stále agresivněji uplatňovat své nároky na oblasti v Egejském a východním Středomoří.“

Prostřednictvím agentury Anadolu: Erdogan ve svém poselství zmiňuje Izmir, provincii na západním pobřeží Egejského moře, kterou turecká armáda osvobodila od řecké okupace v roce 1922 během války za nezávislost.

Publikace poznamenává, že tentokrát se zdá být něco jinak ve srovnání s předchozí výhružnou rétorikou, která zaznívala od vrcholných tureckých představitelů v posledních dvou letech:

Erdogan se obvykle proti Řecku ohrazuje plamennou rétorikou, po které často od výhrůžek ustupuje, ale v poslední době zvyšuje nasazení a hlasitost, což zvyšuje napětí a rostou obavy z konfliktu.

Když vidí, že se Evropská unie, NATO, OSN a Spojené státy zdráhají ho provokovat, požaduje tvrdý turecký vůdce, aby Řecko stáhlo vojáky z ostrovů poblíž tureckého pobřeží, a prohlásil, že bude důvodem k válce, pokud Řecko zdvojnásobí své námořní hranice na 12 mil.

To vše se děje také v době, kdy Ankara podala formální stížnost na velitelství NATO s tím, že Řecko minulý měsíc dosáhlo radarového zaměření svých stíhaček F-16, které létaly nad Středozemním mořem.

Turecko dále obvinilo řecké letouny, že při obtěžujících manévrech více než 250krát narušily jeho vzdušný prostor. „Ministerstvo rovněž informovalo, že řecké bojové letouny narušily turecký vzdušný prostor 256krát od začátku roku 2022,“ uvedl Hurriyet. „Kromě toho letos obtěžovaly turecké letouny 158krát,“ uvedlo ministerstvo. Na moři řecká pobřežní stráž narušila turecké teritoriální vody 33krát, dodalo.“

Erdogan již několik měsíců odmítá hovořit s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem – což zvyšuje možnost, že se tyto dlouholeté historické rivalské země potácí v konfliktu, jak pokračuje The National Herald:

Erdogan i řecký premiér Kyriakos Mitsotakis čelí náročné kampani za znovuzvolení v roce 2023 a již nyní hrají na masy a předvádějí vojenskou sílu.

Turecko také varovalo Řecko, že letošní rok by mohl přinést „nový rok 1922“, kdy si připomínáme 100 let od doby, kdy Řecko utrpělo drtivé porážky v Malé Asii, v jejichž důsledku Turecko obsadilo tuto zemi.

Erdogan skutečně stále odmítá s Mitsotakisem jednat a při současném tempu jingoistické rétoriky k deeskalačním rozhovorům v dohledné době pravděpodobně nedojde.

Mezitím podle místního anonymního očitého svědka z regionu, s nímž jsme hovořili, „řecké večerní zprávy hlásí, že VŠECHNA, zdůrazňují VŠECHNA turecká média včetně televize, rozhlasu a novin jsou ve válečném módu proti Řecku. Dnes šel Erdogan tak daleko, že celostátním médiím předvedl, JAK dojde k invazi do Řecka“.

Zdroj: thenationalherald.com