Turecký ministr vnitra Sulejman Sojlu oznámil, že se Spojené státy pokusily překazit tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Turecko jim však jejich plány zmařilo. Slova ministra zveřejnila agentura Anadolu.

Sojlu poukázal na to, že Spojené státy v roce 2017 nepodporovaly operaci Štít Eufratu a během operace Olivová ratolest v roce 2018 vystoupily s hrozbami na adresu Ankary. „Nyní se Washington snaží podniknout podobné kroky na východ od řeky Eufrat. Turecko to však dříve nedovolilo a nedovolí to ani teď," prohlásil turecký ministr.

„Washington věřil v to, že bude schopen udeřit na Turecko rukama ozbrojenců, které cvičili Američané. Spojené státy se pokoušely vyvinout mezinárodní tlak na Turecko, ale Ankaře se podařilo překonat všechny překážky," dodal.

Ankara opakovaně obvinila USA z financování kurdských vojenských uskupení. Podle tureckých orgánů americký prezident Donald Trump v roce 2017 slíbil, že Kurdům přestane pomáhat. To však neudělal.

Dne 12. prosince turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil, že Turecko v brzké době zahájí nové vojenské operace proti teroristům v Sýrii.

Dne 20. ledna informovalo Turecko o zahájení operace s názvem Olivová ratolest, která je zaměřena proti kurdským uskupením v Afrínu. Ankara řadí mezi teroristy také představitele kurdské politické strany Sjednocená demokratická strana a její ozbrojené křídlo Lidové obranné jednotky.