Ruský prezident Vladimir Putin v nedělním prohlášení přislíbil, že zničí protiletadlové raketové systémy Patriot, které Bidenův Bílý dům před několika dny přislíbil dodat Ukrajině. (Foto: Flickr)

Uvedl, že si je stoprocentně jistý, že je ruské síly zlikvidují, jakmile se objeví na území Ukrajiny. „Samozřejmě, že je zlikvidujeme, na 100 %!“ zdůraznil v nedělním rozhovoru pro televizi Rossija-1.

Zároveň však poznamenal, že zatím tyto systémy nejsou v rukou Ukrajinců. Může trvat měsíce nebo dokonce rok, než budou Patrioty na Ukrajině skutečně zprovozněny, vzhledem k tomu, jak jsou složité a kolik členů posádky je k jejich obsluze potřeba.

V jedné baterii Patriotů je zhruba 90 vojáků, přičemž každý člen posádky musí projít rozsáhlým výcvikem. Pentagon naznačil, že by Ukrajinci mohli být vycvičeni na základně v Německu, nebo se dokonce objevily zprávy, že by se výcvik mohl uskutečnit na území Spojených států.

Každá raketa vypálená ze systému Patriot stojí přibližně 4 miliony dolarů, což jej řadí mezi nejdražší zbraně poskytnuté Ukrajině v průběhu celé dosavadní války.

Putin však před několika dny odmítl jeho význam jako potenciálního převratného prostředku na bojišti s tím, že „Patriot je poměrně zastaralý systém“ a že se najde „protilátka“ na tuto zbraň.

Patrioty jsou již dlouho rozmístěny v sousedním Polsku, ale ukrajinští představitelé je vytrvale požadují na svém území uprostřed výrazného nárůstu ruských leteckých útoků v poslední době.

Tyto systémy budou znamenat rakety s nejdelším dosahem, které byly dosud na Ukrajinu vyslány, a z tohoto důvodu se Washington dříve zdráhal z obav, že precedens delšího dosahu a pokročilejší munice pouze zvyšuje šanci na přímou eskalaci mezi USA a Ruskem.

Zdroj: apnews.com