Vojenský zpravodaj deníku The New York Times vydal tento víkend nejnovější bombastickou zprávu, která si posvítila nejen na ukrajinské vojáky, ale i na americké a zahraniční bojovníky, kteří se dobrovolně přihlásili do prokyjevských sil a dopustili se možných válečných zločinů. (Foto: Flickr / ilustrační)

Zpráva s názvem Zabíjení vzdávajících se Rusů rozděluje jednotku vedenou Američany odhaluje, jak se američtí vojáci podílejí na jednotkách, které provádějí mimosoudní popravy Rusů, kteří se legitimně vzdali.

Velká část očitých svědectví pochází od německého dobrovolníka identifikovaného jako Caspar Grosse, zdravotníka v zahraniční jednotce vedené Američanem, který tvrdí, že byl svědkem jasných válečných zločinů a že ho svědomí donutilo promluvit.

Popsal, jak se loni v srpnu zraněný neozbrojený ruský voják snažil o mírovou kapitulaci tím, že se plazil a volal na ukrajinskou frontovou linii. Grosse vypráví deníku Times, že „viděl, jak voják prosí o lékařskou pomoc směsicí lámané angličtiny a ruštiny. Byl soumrak. Jeden z členů týmu hledal obvazy“. A pak byl šokován, když pozoroval následující sled událostí:

V tu chvíli, řekl pan Grosse, se k ruskému vojákovi přitočil jeho spolubojovník a vystřelil ze své zbraně do jeho trupu. Ten se skácel a stále dýchal. Další voják vystřelil – „prostě ho střelil do hlavy“, vzpomínal pan Grosse v rozhovoru.

Pan Grosse řekl, že ho tato epizoda tak rozrušila, že se postavil svému veliteli. Řekl, že s deníkem The New York Times promluvil poté, co pokračovalo to, co považoval za neoprávněné zabíjení.

Dotyčná jednotka se jmenuje „Vyvolená rota“ – obecně je považována za nejrespektovanější a nejznámější dobrovolnickou skupinu mezinárodních jednotek. Grosse tento a další podobné incidenty dále ověřil ve svém deníku, který poskytl Timesům.

List však měl k dispozici také videozáznamy, které ověřovaly jednotlivé podobné vraždy. „Při druhé epizodě člen Vyvolených hodil granát na vzdávajícího se ruského vojáka, který měl zvednuté ruce, a zabil ho, jak ukazuje videozáznam, který si The Times prohlédly,“ dokládá list. „Ukrajinská armáda zveřejnila video s touto epizodou, aby předvedla své bojové umění, ale kapitulaci vystřihla.“

A vzhledem k tomu, že to byl „vyvolený příslušník“, kdo granát hodil, znamená to, že za mimosoudní zabití, které je v rozporu s Ženevskými konvencemi, noviny označují zahraničního bojovníka.

Deník The Times se dále zabýval textovými zprávami ze skupinového chatu, které si prohlédl. „Ve třetí epizodě se členové Vyvolených ve skupinovém chatu chlubili zabíjením ruských válečných zajatců během říjnové mise, jak ukazují textové zprávy,“ píše publikace. „Voják, který ten den krátce velel, narážel na zabíjení pomocí slangového výrazu pro střelbu.“ Řekl, že převezme odpovědnost:

Níže uvádíme některé ze skutečných zpráv ze skupinového chatu, které poskytl Grosse:

„Pokud se něco provalí o údajném obviňování zajatců, nařídil jsem to,“ napsal voják, který používá volací znak Andok. Přidal obrázek chorvatského válečného zločince, který zemřel v roce 2017 po vypití jedu během tribunálu v Haagu.

V Haagu ‚ničeho nelituji!“ napsal. Byla to jedna z několika textových zpráv, které prověřoval deník The Times a které přímo či nepřímo odkazují na zabíjení vězňů. Andok v rozhovoru uvedl, že žertoval.

Zpráva uvádí, že řecký voják známý jako Zeus byl v centru několika epizod, které zahrnovaly zabíjení ruských zajatců nebo těch, kteří se právě vzdávali.

Dnes jeden dobrý přítel dobrovolně popravil svázaného zajatce,“ začíná deníkový záznam Grosse, který líčí jeden z incidentů, za nimiž stál Zeus. „Když vězeň seděl v zákopové směsce s bundou přehozenou přes ramena, Zeus k němu zezadu přistoupil a několikrát ho střelil do týla. Jde si lehnout.“

Deníku NY Times se skutečně podařilo vypátrat členy Vyvolené roty, kteří se na údajném zabíjení podíleli nebo byli jeho svědky. Ve skupinové chatové zprávě jeden zahraniční bojovník varoval ostatní před „donášením na bráchy“. Tvrdil, že „každému, kdo mluvil s reportéry, hrozí za vyzrazení důvěrných informací roky vězení“.

Je pravděpodobné, že zpráva je jen špičkou ledovce a přichází po dvou a půl letech drásající války s Ruskem. Kolik dalších podobných válečných zločinů se nejen v těchto zahraničních jednotkách děje?

Celý článek ZDE.