„Lidé jsou unaveni z COVID-19. Mějte největší shromáždění, jaké jsem kdy měl, a máme COVID-19,“ uvedl Trump v telefonním hovoru z Las Vegas. (Foto: Flickr)

„Lidé říkají cokoli. Nechte nás na pokoji. Už je to unavuje. Lidi už unavuje, když slyší Fauciho a všechny ty idioty.“ Předchozího dne zesměšňoval svého demokratického rivala Joea Bidena při shromáždění slovy: „Víte, Biden to chce zamknout… Chce poslouchat Dr. Fauciho. Chce poslouchat Dr. Fauciho“ a řekl svým příznivcům, že bývalý viceprezident „podřídí vaší budoucnost viru“ a varoval, že „Biden bude poslouchat vědce“.

Mimořádné poznámky přišly navzdory tomu, že se samotný Trump nedávno zotavil z COVID-19, zatímco v celých Spojených státech se případy nadále prudce zvyšovaly, přičemž v neděli jich bylo 70 tisíc a narostly ve více než 48 státech. Jeho útoky a neúcta vůči zkušenému lékaři, který je vedoucím Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci, nejsou nové, ale byly častým tématem celé pandemie COVID-19 ve Spojených státech. To shrnuje celý Trumpův postoj k této nemoci, stejně jako k veřejnému zdraví a bezpečnosti, které jednoduše odmítá přijmout jako naléhavé záležitosti a pokud by došlo k negativním dopadům, jednoduše z toho obviní Peking.

Je zcela zřejmé, že Trumpovi nikdy nezáleželo na krizi COVID-19, od začátku do konce. Jeho myšlení se soustředilo na znovuzvolení a ekonomiku, jeho přístup zahrnoval co největší podceňování rizika a přijímání minimálních opatření. Když Trump původně varoval před touto chorobou, ignoroval několik doporučení lékařských odborníků do ledna až března letošního roku a později otevřeně přiznal, že to potlačil, aby se vyhnul panice.

Jak se situace zhoršovala, Trump byl donucen přijmout opatření, ale byl neochotný a došlo zde ke konfliktu s Faucim, který byl rychle opomíjen. Výsledkem je, že první vlna viru ve skutečnosti nikdy neskončila a stále pokračuje.

Nárůst počtu obětí na více než 220 tisíc však Trumpův postoj vůbec nezměnil. Přestože Trump sám byl nakažen COVID-19, což vyvolalo chaos v Bílém domě, Trump nadále zachází s pravidly a preventivními opatřeními s opovržením, jako je odmítnutí nosit roušky a pořádání hromadných shromáždění. Za tímto účelem hrál roli svého zastánce a v nedávných komentářích se zdá, že prezident využívá sentiment „populismu proti COVID-19“ – víry, která převládá v jeho základní podpoře. Například neberou virus vážně, nechtějí ohrozit svůj osobní životní styl pro osobní pohodu, pohrdají lidmi v rouškách a projevují podezření k „odborníkům“.

Nic z toho však nemůže změnit základní realitu, že celá Trumpova reakce na COVID-19 byla bezprecedentní katastrofa a pravděpodobně jeden z nejhlubších činů úmyslné politické nedbalosti zaměřené na sebe sama v moderní době, což pouze snižuje důvěryhodnost Ameriky na světové scéně.

Tom Fowdy

Britský analytik politických a mezinárodních vztahů a absolvent Durhamské a Oxfordské univerzity. Píše o tématech týkajících se Číny, KLDR, Británie a USA.