Armáda Náhorního Karabachu oznámila, že ve středu objevila na straně ázerbájdžánské armády nasazení českých samohybných dělostřeleckých jednotek ráže 152 mm. (Foto: ilustrační, Wikimedia)

Tyto systémy jsou podle armádních zdrojů nasazeny v jižním směru na karabašském bojišti.

Houfnice „DANA“ jsou ve výzbroji jedné z centrálních vojenských jednotek Ázerbájdžánu. Zpráva uvádí, že během bitev, které začaly 27. září, došlo v důsledku přesných zásahů arménských sil ke ztrátám v jednotkách ázerbájdžánského dělostřelectva.

Průzkumná služba Armády Náhorního Karabachu předložila fotografie bitevní formace samohybných děl české výroby umístěných na jižním křídle, které byly fotografované z dronů.

Tento typ dělostřeleckých systémů se dostal do výzbroje ázerbájdžánské armády v roce 2017, kdy Dana M1 M byla nabídnuta společností Tatra Trucks.. Vojenští experti předpokládali, že dělostřelecké systémy byly dodány do Baku přes Izrael.

Zástupce arménského ministerstva obrany Arcun Ovannisjan  uvedl, že místní střety pokračují v jižním směru, během nichž arménská strana „hlavně neutralizuje malé nepřátelské skupiny“.

Židovská komunita v Arménii minulý týden poslala dopis prezidentu Reuvenovi Rivlinovi, premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, mluvčímu izraelského Knessetu (parlamentu) Yarivovi Levinovi, ve kterém je vyzvala, aby přestali dodávat zbraně Ázerbajdžánu. Vedoucí židovské komunity Arménie Rimma Varžapetjanová ve svém dopise ze dne 13. října s lítostí poznamenala, že uprostřed ozbrojeného konfliktu v Náhorním Karabachu Izrael nadále dodává Ázerbajdžánu nejnovější typy zbraní.

1. října Jerevan odvolal svého velvyslance z Tel Avivu ke konzultacím v souvislosti s prodejem izraelských zbraní do Baku. Podle úředníků a zpravodajských zdrojů Izrael posílá zbraně do Ázerbájdžánu uprostřed nejtvrdších bojů v oblasti konfliktu v Karabachu v posledních letech. Zde se můžete dozvědět o dodávkách izraelských zbraní do Ázerbájdžánu uprostřed rozsáhlých nepřátelských akcí v zóně konfliktu v Karabachu.

Nákladní letadla Ázerbájdžánské Silk Way, která se zabývá přepravou zbraní, odletěla koncem září do Izraele. V této zemi Baku nakupuje zbraně, včetně dronů, které Ázerbajdžán nyní aktivně používá v Náhorním Karabachu.

Podle Flightradar24 v posledních dnech letěla nákladní letadla Silk Way do Izraele a na Ukrajinu. Ve dnech 24., 29. a 30. září provedly dva lety Il-76 (registrační čísla 4K-AZ101 a 4K-AZ40) lety do izraelského Eilatu.

Zdroj: pz.cz