„Je to velká událost, která by neměla znamenat velké řešení, alespoň zatím ne. Ke katastrofě mezi Ruskem a Ukrajinou nemělo NIKDY dojít a rozhodně by k ní nedošlo, kdybych byl prezidentem,“ řekl Trump. (Foto: Youtube)

Poté, co se v úterý objevily zprávy o úniku z plynovodu Nord Stream vedoucího přes Baltské moře, přičemž evropští představitelé označili za pravděpodobnou příčinu sabotáž, vyzval bývalý prezident Donald Trump k uzavření vyjednané dohody a americké představitele k zachování „klidu“.

„Americké ‚vedení‘ by mělo zůstat ‚chladné, klidné a suché‘ ohledně SABOTÁŽE plynovodů Nord Stream,“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social.

„Je to velká událost, která by neměla znamenat velké řešení, alespoň zatím ne. Ke katastrofě mezi Ruskem a Ukrajinou nemělo NIKDY dojít a rozhodně by k ní nedošlo, kdybych byl prezidentem.“

„Nezhoršujte situaci výbuchem plynovodu. Buďte strategičtí, chytří (geniální!), vyjednejte dohodu TEĎ,“ dodal. „Obě strany ji potřebují a chtějí. V sázce je celý svět. Budu stát v čele skupiny???“

Příspěvek následoval po dalším, vydaném ve středu ráno, v němž Trump uvedl, že ačkoli je zpráva o blížícím se dotírání hurikánu Ian na Floridě důležitá, únik z ropovodu by mohl být v současnosti mnohem důležitějším problémem.

„Všichni mluví o velkém hurikánu, který se řítí na Floridu, což by měli, ale možná mnohem důležitější událostí z dlouhodobějšího hlediska bylo oznámení, že plynovody Nord Stream I a II z Ruska (na které jsem jako prezident upozornil svět, když jsem vysvětloval, jak ochromující může být závislost na něm pro Německo a další části Evropy,“ napsal Trump.

„Všichni se tehdy smáli, ale už se nesmějí!“) byl SABOTOGOVÁN. To by mohlo vést k velké eskalaci, nebo k válce!“

V úterý úřady ve Švédsku a Dánsku oznámily, že se v plynovodu Nord Stream, který vede pod Baltským mořem z Ruska do Německa, objevily tři netěsnosti. Dvě netěsnosti byly zjištěny v plynovodu Nord Stream I a jedna v plynovodu Nord Stream II.

Od chvíle, kdy byly tyto úniky nahlášeny, vedoucí představitelé evropských zemí naznačují, že se nejedná o náhodné úniky, ale pravděpodobně o důsledek „sabotáže“.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová poznamenala, že ačkoli „je příliš brzy na to, abychom dospěli k závěru“, zda se jednalo o sabotáž, „jsou zde tři úniky, a proto je těžké si představit, že by mohlo jít o náhodu“.

Němečtí představitelé uvedli, že ruské zapojení „nelze vyloučit“ jako možnost.

Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl: „Neznáme všechny podrobnosti toho, co se stalo, ale jasně vidíme, že jde o sabotážní čin související s dalším krokem eskalace situace na Ukrajině.“

Zdroj: thepostmillennial.com