Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena má v úmyslu prodloužit Dohodu o snížení strategických zbraní START III o pět let. Informaci otiskl Washington Post s odvoláním na své zdroje. (Foto: Wikimedia, ilustrační)

„Prezident Biden usiluje o pětileté prodloužení jediné existující dohody s Ruskem, která omezuje dva největší jaderné arzenály na světě, a to do té doby, než vyprší,“ uvádí se v článku.

Zdroj uvádí, že rozhodnutí o prodloužení smlouvy souvisí s tím, že se blíží 5. únor, tedy poslední den, kdy může Washington smlouvu prodloužit.  

Ruské ministerstvo zahraničí již dříve avizovalo, že Moskva považuje za vhodné prodloužit smlouvu START se Spojenými Státy o další pětileté období. Úřad zveřejnil na oficiální stránce náležitý komentář po zahájení inaugurace nového amerického prezidenta.

V pondělí šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov označil situaci vzniklou mezi oběma státy v oblasti kontroly zbrojení za „naprosto nenormální“. Zdůraznil, že Moskva své stanovisko nezměnila, a ministerstvo zahraničí očekává konkrétní návrhy ze strany amerických partnerů.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB