Donald Trump a konzervativci již několik dní zmiňují jakýsi „Obamagate“ – „největší politický zločin v historii Ameriky“, za nímž stojí bývalý prezident Barack Obama. (Foto: White house.gov)

Je ale pravda, jak poznamenal Business Insider, že Trump stále neodhalil, za co přesně je jeho předchůdce zodpovědný. Šéf Bílého domu však slibuje, že v blízké budoucnosti se podrobnosti objeví v médiích.

Nedávno americký prezident Donald Trump a jeho spojenci začali aktivně propagovat „Obamagate“, teorii, která obviňuje bývalého šéfa Bílého domu Baracka Obamy z „největšího politického zločinu v americké historii“, píše Business Insider. To, co přesně předchůdce udělal, však současný vůdce Spojených států tvrdohlavě odmítá vysvětlit.

Během nedávné tiskové konference se novinář Philip Rucker z The Washington Postu pokusil přijít na to, z čeho chce prezident konkrétně obvinit Baracka Obamu. Trump však nešel do podrobností: „Vy sami víte, co je jeho zločin. Tento zločin je zřejmý každému.“ Podle amerického vůdce spiknutí „Obamagate“ trvá dlouho a začalo to ještě předtím, než byl Trump zvolen prezidentem.

Podle hlavy Bílého domu se v médiích objeví v příštích několika týdnech nové podrobnosti tohoto velkého skandálu. „Staly se příšerné věci, jejichž opakování v naší zemi už nikdy nemůžeme dovolit. V následujících týdnech pochopíte, co se děje. Chtěl bych, abyste o tom všem napsal čestně, ale bohužel to vědomě neuděláte,“ řekl obraceje se na Ruckera.

Podle odborníků Business Insider je teorie „Obamova případu“ postavena na předpokladu Obamových pokusů o diskreditaci Trumpova prezidentství, což FBI přimělo vyšetřovat bývalého vedoucího bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Je pravda, že zatím nebylo předloženo nic, co by dokazovalo Obamovu vinu, zdůraznila publikace.

Nedávno byl bývalý prezident pobouřen skutečností, že americké ministerstvo spravedlnosti zamítlo obvinění Flynna, přestože se dvakrát přiznal k falešnému svědectví FBI ohledně jeho údajných kontaktů s Ruskem před zvolením Trumpa. Jak se médiím podařilo zjistit, Obama kritizoval rozhodnutí ministerstva spravedlnosti a řekl, že za Trumpa se právní stát ocitl „v ohrožení“. Rovněž označil reakci Trumpovy administrativy na pandemii koronaviru za "naprostou katastrofu".

Zdroj: pz.czbusinessinsider.com