V důsledku kategorického postoje Spojených států v otázce role Číny v šíření nemocicovid-19 nabývá na síle trend oslabování hospodářské spolupráce mezi zeměmi. (Foto: AF.mil)

Americký prezident Donald Trump na pozadí těchto událostí ve svém prohlášení uvedl, že éra globalizace je nyní definitivně u konce. Uvádí to agentura Reuters.

V dubnu Trump prohlásil, že americká strana posuzuje verzi o tom, že nový typ koronaviru, který nese označení covid-19, vznikl v laboratoři v čínském Wu-chanu, a že hodlá zjistit jeho původ.

„Znamená to, že se dějí divné věci a že probíhá mnoho vyšetřování. A my hodláme (původ viru) zjistit. To je všechno, co mohu říci. Ať už vznikl kdekoli, pochází z Číny, a v jaké formě, to není důležité. Sto osmdesát čtyři zemí jím nyní trpí,“ řekl Trump na briefingu, když odpovídal na otázku, jak aktivně se vyšetřují verze o tom, že ve městě Wu-chan došlo k úniku viru.

Podle amerického prezidenta pandemie koronaviru tak ukázala, že trend ekonomické globalizace již dále nebude pokračovat. Dodává také, že se nyní „musí všechno vyrábět ve Spojených státech“.

Zdroj: theguardian.com