USA hodlají posílit součinnost se svými partnery v NATO pro urychlené svržení zákonné moci v Sýrii. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová projednala toto téma na telefonické konferenci s kolegy z Velké Británie, Francie, Německa a Turecka. Spolubesedníci zkoordinovali mj. opatření pro poskytnutí dodatečné pomoci syrské opozici. Soudě podle mimořádného charakteru videokonference bude pomoc poskytnuta neodkladně. Ozbrojenci dostanou pro svržení Asadova režimu zbraně, munici, spojovací prostředky, výzvědnou informaci a další skupiny žoldáků.

Videokonferenci o Sýrii za účasti předních zemí NATO označil expert Boris Dolgov za předehru k opakování zkušeností ze svržení nevhodných režimů, které bylo před rokem vyzkoušeno v Libyi.

Jde o zjevnou snahu opakovat libyjský scénář. Mimochodem, nedávno mluvila Clintonová také o možnosti zavedení neletového pásma. A to je výzva k faktickému ozbrojenému zasahování do záležitostí Sýrie. Neletové pásmo znamená ničení systémů PLO, letecká bombardování a použití křižujících raket. Bude to vojenský vpád do Sýrie. Může být uskutečněn jen mimo OSN, protože Rusko a Čína třikrát vetovaly rezoluce BR OSN, které by otevíraly cestu k libyjskému scénáři při urovnání syrské krize.

Mimochodem, ti, koho Západ aktivně podporoval zbraněmi a penězi v Libyi, už aktivně bojují proti moci Bašára Asada. V úterý bylo oznámeno o proniknutí do Sýrie dvou nebezpečných polních velitelů, kteří před rokem veleli útočným oddílům, které útočily na palác Muammara Kaddáfího v Tripolisu. Spolu s nimi se dostavili odstřelovači a žoldáci, kteří umějí zacházet s těžkými zbraněmi a přenosnými komplexy PLO.

Současně zesiluje Západ za pomocí partnerů z řady arabských zemí propagandistickou válku proti Asadovu režimu. Přičemž se pokoušejí zapojit do toho Rusko. Mj. saúdské vydání Al Watan On Line rozšířilo údajné interview zvláštního zástupce ruského prezidenta pro Blízký východ Michaila Bogdanova. V něm se dokonce tvrdilo, že prezident Asada je ochoten odstoupit. Moskva označila na diplomatické úrovni autory této dezinformace za záměrné provokatéry vyostření situace kolem Sýrie.

RB OSN neakceptovala ruský návrh na odsouzení teroristického činu v Damašku

Rada bezpečnosti OSN nedosáhla shody ohledně ruského návrhu na odsouzení exploze v Damašku, k níž došlo včera v blízkosti místa pobytu pozorovatelů OSN.

Rusko připravilo dvě verze návrhu. S první nebylo spokojeno Německo, Portugalsko a Velká Británie. Proti druhému se znovu vyslovili britští diplomaté.

Rusko již nikoli poprvé usiluje o odsouzení RB OSN teroristických útoků, na které je napojena syrská opozice.


Válečný konflikt přesáhl syrské hranice

Ozbrojení syrští povstalci si získali nepřátele s sousedním Libanonu: unesli několik Libanonců, mezi nimiž byl syn jednoho z šíitských vůdců. Libanonci zase unesli přes 20 syrských vzbouřenců a nyní žádají osvobození svých krajanů.Vyhrožují přitom zatčením všech členů opozice nacházejících se v Libanonu.

Vzbudilo to vážné obavy, že občanská válka může být rozpoutána také v této zemi, mezi tradičně znepřátelenými šíity a sunity. Vlády Saúdské Arábie, Kataru a SAE vyzvaly své občany, aby rychle opustili Libanon.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>