Donald Trump na sociální síti Truth napsal, že „bude příští týden v úterý zatčen“, a nařídil svým stoupencům, aby v reakci na to „vzali náš národ zpět“. (Foto: Flickr)

Donald Trump prohlásil, že bude v úterý zatčen, a svolává své příznivce na protest.

V jeho příspěvku se píše: „Strana 2: Nyní nezákonné úniky ze zkorumpovaného a vysoce politického úřadu okresního prokurátora na Manhattanu, který umožnil nové rekordy v násilné trestné činnosti a jehož vedoucí je financován Georgem Sorosem, naznačují, že bez toho, aby bylo možné prokázat jakýkoli trestný čin, a na základě staré a zcela vyvrácené (mnoha dalšími prokurátory!) pohádky, bude daleko a daleko vedoucí republikánský kandidát a bývalý prezident Spojených států amerických v úterý příštího týdne zatčen. Protestujte, vezměte si náš národ zpět!“

Mezitím se orgány činné v trestním řízení v New Yorku připravují na možnost, že by bývalý prezident Donald Trump mohl být v příštích týdnech obviněn a objevit se v soudní síni na Manhattanu v rámci vyšetřování zkoumajícího peníze za mlčení vyplacené ženám, které tvrdily, že s ním měly sexuální styk, uvedli v pátek čtyři představitelé orgánů činných v trestním řízení.

Nebyl zveřejněn žádný časový rámec tajné práce velké poroty, včetně případného hlasování o tom, zda exprezidenta obvinit.

Představitelé orgánů činných v trestním řízení, kteří nebyli oprávněni mluvit veřejně a s agenturou Associated Press hovořili pod podmínkou anonymity, uvedli, že se úřady pouze připravují pro případ obvinění. Rozhovory označili za předběžné a zvažují bezpečnost, plánování a praktické aspekty případného soudního vystoupení bývalého prezidenta.

Trumpův právník Joseph Tacopina agentuře Associated Press řekl, že pokud bude Trump obviněn, „budeme postupovat podle běžných postupů“.

Úřad manhattanského státního zástupce se k tomu nevyjádřil. Správcům soudu byl zanechán vzkaz.

Velká porota vyslechla svědky včetně bývalého Trumpova právníka Michaela Cohena, který tvrdí, že v roce 2016 zorganizoval platby dvěma ženám, aby je umlčel ohledně sexuálních styků, které prý měly s Trumpem o deset let dříve.

Trump popírá, že by k těmto setkáním došlo, tvrdí, že se ničeho nedopustil, a vyšetřování označil za „hon na čarodějnice“, který vede demokratický prokurátor s cílem sabotovat republikánovu prezidentskou kampaň v roce 2024.

„Demokraté vyšetřují a útočí na prezidenta Trumpa už od doby před jeho zvolením – a pokaždé selhali,“ uvedl ve čtvrtečním prohlášení k vyšetřování mluvčí kampaně Steven Cheung.

Úřad manhattanského okresního prokurátora Alvina Bragga zřejmě prověřuje, zda v souvislosti s platbami nebo způsobem, jakým Trumpova společnost odměňovala Cohena za jeho práci na zamlčení obvinění žen, nebyly porušeny státní zákony.

Danielsová a nejméně dvě bývalé Trumpovy asistentky – někdejší politická poradkyně Kellyanne Conwayová a bývalá mluvčí Hope Hicksová – patří mezi svědky, kteří se v posledních týdnech sešli s prokurátory.

Cohen uvedl, že na Trumpův pokyn zařídil platby v celkové výši 280 000 dolarů pornoherečce Stormy Daniels a modelce Playboye Karen McDougalové. Podle Cohena si měly výplatou koupit jejich mlčení o Trumpovi, který byl tehdy v době své první prezidentské kampaně.

Cohen a federální prokurátoři uvedli, že mu společnost vyplatila 420 000 dolarů jako náhradu za platbu 130 000 dolarů Daniels a na pokrytí bonusů a dalších údajných výdajů. Společnost tyto platby interně klasifikovala jako právní výdaje.

Platbu 150 000 dolarů McDougalové provedl tehdejší vydavatel bulvárního časopisu National Enquirer, který bránil zveřejnění jejího příběhu.

Federální prokurátoři souhlasili s tím, že nebudou stíhat mateřskou společnost Enquireru výměnou za její spolupráci při vyšetřování financování volební kampaně, které v roce 2018 vedlo k obvinění Cohena. Prokurátoři uvedli, že platby Danielsové a McDougalové představovaly nepřípustné, nezaznamenané dary pro Trumpovo volební úsilí.

Cohen přiznal vinu, odpykal si trest vězení a byl zbaven způsobilosti k právním úkonům. Federální prokurátoři Trumpa nikdy neobvinili z žádného trestného činu.

Zdroj: mirror.co.uk