Americký prezident Donald Trump obhajoval otevření ekonomiky země co nejdříve, i když by takové rozhodnutí mohlo vést ke zvýšení počtu pacientů a úmrtí na koronavirus, píše Bloomberg. (Foto. Youtube)

Kromě toho se Bílý dům také chystá rozpustit skupinu zdravotnických odborníků, kteří do té doby vedli americký boj proti pandemii.

Americký prezident Donald Trump spěšně vyzval k otevření ekonomiky země a řekl, že je na čase, aby se Američané začali vracet ke svému obvyklému podnikání – i když by to mohlo vést k novým nemocem a úmrtím v důsledku pandemie, upozorňuje Bloomberg.

Během projevu ve Phoenixu, který byl první událostí s prezidentem mimo Washington za poslední měsíc, Trump oznámil, že se připravuje na „druhou fázi“ amerického boje proti koronaviru. V rámci této fáze se Bílý dům chystá rozpustit skupinu zdravotnických odborníků, včetně Dr. Anthony Fauciho a Deborah Birxové, kteří ve skutečnosti vedli vládní kampaň proti COVID-19.

Trump zároveň připustil, že otevření ekonomiky s vysokou pravděpodobností povede k novým obětem. „Budou někteří trpět? Ano. Utrpí někteří lidé silně? Ano,“ řekl americký vůdce. „Ale potřebujeme otevřít zemi a brzy."

Během své návštěvy továrny na výrobu lékařských masek Trump učinil nejvýznamnější prohlášení, že americké ekonomické škody dosáhly takové úrovně, že je dlouhodobá karanténa nemožná. Vyzval Američany, aby se považovali za „válečníky“, když budou odcházet ze svých domovů, což posloužilo jakoby tichému připuštění vážných obav americké veřejnosti ohledně předčasného otevření ekonomiky.

Americký vůdce také vyjádřil frustrace, protože recese způsobená koronavirem připravila více než 30 milionů Američanů o práci a uštědřila hmatatelné rány jeho šancím na znovuzvolení. Přičemž Spojené státy zůstávají největším centrem virové infekce na světě: v současné době je v této zemi postiženo přibližně 1,2 milionu lidí, zatímco na ni zemřelo více než 70 tisíc lidí.

V rozhovoru pro ABC News Trump uvedl, že uzavření ekonomiky bylo „nejdůležitějším rozhodnutím jeho života“. Přesto je rozhodnut znovu otevřít ekonomiku, i když to jistě způsobí problémy – alespoň před vývojem vakcíny.

„Bude více úmrtí," připustil. „Virus projde bez vakcíny nebo s ní. A zdá se mi, že o případu vakcín se diskutuje, ale bez ohledu na její dostupnost všechno projde a vše se vrátí do normálu. “

Nicméně, jak poznamenává Bloomberg, americký vůdce nebyl příkladem pro své spoluobčany a nedodržoval bezpečnostní protokoly doporučené vládou, aniž by měl masku. Při návštěvě továrny měl na sobě pouze ochranné brýle. Ve stejné době hrála z reproduktorů hudba typická pro jeho mítinky, včetně hudby „God Bless USA“ od Lee Greenwooda a „Live and Let Die“, kterou hráli Guns N 'Roses's.

Vysoce postavení úředníci Bílého domu také nezačali nosit masky, které se doporučují občanům nosit, když není možné dosáhnout sociální vzdálenosti. Přičemž pracovníci továrny, novináři a další pracovníci tyto rady nezanedbali.

Trump uvedl, že „lékaři“ – i když aniž by uvedl, kteří z nich – mu poradili, aby ekonomiku uzavřel „na pár let“. „Spolu s mnoha velmi talentovanými lidmi a lidmi z naší země jsem vytvořil největší ekonomiku ve světové historii. Lépší u nás nebyla,“ řekl. „A jednoho dne řekli: „Musíme zavřít ekonomiku." Teď je čas ji znovu otevřít.“

Zdravotničtí odborníci opakovaně varovali před možnou druhou vlnou infekce, pokud budou omezení příliš brzy odstraněna. V tomto případě to může vést k dalšímu uzavření ekonomiky a ještě větším hospodářským škodám.

Ačkoli Trump připustil, že plné rozvinutí ekonomiky by mohlo vést k novým úmrtím, byl optimistický, že virus zmizí. Kromě toho je přesvědčen, že pokud počet případů onemocnění znovu poroste, bude to „oheň“, který může být „rychle“ uhašen.

Americký vůdce rovněž zamítl dvě nové předpovědi, které vykreslují velmi nevzhledné představy o tom, co by se mohlo stát, kdyby se ekonomika předčasně otevřela. Podle modelu univerzity Johna Hopkinse by do 1. června mohl počet úmrtí dosáhnout 3 tisíc denně, zatímco analýza University of Washington říká, že celkový počet obětí ve Spojených státech by mohl dosáhnout na začátku srpna 135 tisíc.

"Tyto modely byly od prvního dne neadekvítní … Mýlí se, a kulhají na obě nohy. Stále však vytvářejí stále více nových modelů a mýlí se,“ prohlásil Trump.

Dříve mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnaniová uvedla, že model univerzity Johna Hopkinse je založen na „falešných předpokladech“ o opatřeních ke zmírnění a nezohledňuje prognózy federální vlády, připomíná Bloomberg.

Zdroj: pz.czbloomberg.com