Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že kolegové v Evropě by měli odsoudit rozdělení Československa, ke kterému došlo krátce před druhou světovou válkou v důsledku tzv. mnichovské dohody. (Foto: Flickr)

„Sovětský svaz ve skutečnosti na konci osmdesátých let odsoudil tajnou část paktu Molotov-Ribbentrop. No a proč by dnes naši kolegové nemohli udělat to stejné a odsoudit toto rozdělení Československa?“ řekl Putin ve filmu Andreje Kondrašova Válka za památku, který byl uveden na ruském televizním kanálu Rossija 1.

Poznamenal, že v Sovětském svazu „moc dobře pamatovali a věděli, jak se vyvíjely roky před druhou světovou válkou“.

„Sovětský svaz vynaložil ohromné úsilí pro to, aby vytvořil antihitlerovský pakt. Nikdo to nepodpořil. Kromě toho v 38. roku se přední západní země, Velká Británie a Francie, setkaly v Mnichově s Hitlerem, Mussolinim a podepsaly odpovídající dokument, který jsme vždy označovali za mnichovskou dohodu. A Československo vydaly na roztrhání. A ať to je pro někoho příjemné nebo ne, účastnilo se toho i tehdejší Polsko,“ pokračoval ruský prezident.

Podle jeho slov tehdy „země přímo uzavřely dohodu s Hitlerem, přičemž osobně a přímo s ním se domlouvaly na tom, že Polsko zabere část Československa – Těšínsko a ještě jednu oblast.