Jeden z německých diplomatů, který se vysmíval tehdejšímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, když prohlásil, že se Německo „stane zcela závislým na ruské energii“, neodpověděl na otázku, zda se jeho názory změnily, když se zdá, že rostoucí náklady na energie uprostřed války na Ukrajině dávají Trumpovi za pravdu. (Foto: Twitter)

Trump se takto vyjádřil během projevu na Valném shromáždění OSN v září 2018. Trump během téhož projevu řekl: „V roce 2018 se v OSN uskutečnilo několik akcí: „Závislost na jediném zahraničním dodavateli může učinit národ zranitelným vůči vydírání a zastrašování.“

Německo a Spojené státy se v té době silně neshodly na výstavbě ruského plynovodu Nord Stream 2 do Německa.

Německo tvrdilo, že projekt je čistě komerční, zatímco američtí představitelé se obávali, že by Rusko mohlo nový plynovod využít ke geopolitickému tlaku na Evropu.

Nyní, o čtyři roky později, se klip znovu objevil na sociálních sítích.

Mnohým, kteří jej znovu slyšeli, zní Trumpovo varování prorocky.

Sankce uvalené na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu pomohly zvýšit ceny energií po celém světě, přičemž největší bolest způsobily Německu. Před vypuknutím války pocházela více než polovina zemního plynu v zemi z Ruska.

Ceny energií v Německu 29. srpna poprvé překročily 1 000 dolarů za megawatthodinu, což následovalo po měsících růstu cen pro domácnosti i podniky.

V polovině srpna zavedla německá vláda pro spotřebitele novou daň ze zemního plynu – 2,4 centu za kilowatthodinu, která vstoupí v platnost v říjnu, kdy se s blížící se zimou sníží teploty a zvýší poptávka.

Kancléř Olof Scholz rovněž oznámil plány na snížení daně z přidané hodnoty na zemní plyn z 19 % na 7 %.

Nord Stream 2 byl fakticky zrušen po ruské invazi na Ukrajinu.

V červenci Gazprom pozastavil provoz předchůdce Nord Streamu 2, Nord Streamu 1, kvůli údržbě.

Tato ruská státní společnost nadále zavírala kohoutek s plynem do Evropy. V posledních týdnech snížila objem v Nord Stream 1 na pouhých 20 % jeho kapacity.

Dne 31. srpna byl plynovod opět dočasně odstaven kvůli údržbě.

Maasova podivná nereakce

Ještě v září 2018 byl jeden z členů německé delegace popsán tak, že se Trumpově poznámce nejen smál, ale také „nevěřícně kroutil hlavou“.

Tímto skeptikem byl Heiko Maas, člen levicové Sociálnědemokratické strany Německa. Maas v té době působil jako ministr zahraničí země pod vedením tehdejší premiérky Angely Merkelové. Tuto funkci opustil v roce 2021 a nyní je poslancem Spolkového sněmu.

Maasův projev na tehdejším Valném shromáždění OSN v roce 2018 se Trumpových výroků výslovně netýkal. Kritizoval však opatření v oblasti klimatu „založená výhradně na nacionalismu s cílem ‚postavit svou zemi na první místo'“ – což byl zjevný úder do Trumpovy agendy America First.

Maas později novinářům řekl, že Trumpovo tvrzení ohledně plynovodu „neodpovídá realitě“, a uvedl, že „Německo není závislé na Rusku, zejména ne v energetických otázkách“.

Zdroj: theepochtimes.com