Tolik k fámám o „převratu v Číně“ a „Si je nezvěstný“ z minulého týdne, kdy se v jednu chvíli jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga objevovalo na Twitteru ve vysokých trendech. (Foto: Flickr)

„Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý podle státní televize navštívil výstavu v Pekingu a poprvé od svého návratu do Číny z oficiální cesty do Střední Asie v polovině září se objevil na veřejnosti – a vyvrátil tak neověřené zvěsti, že je v domácím vězení.“

Do uzbeckého Samarkandu přicestoval 15. září – a zúčastnil se několikadenního summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) – kde se mimo jiné setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Důležité je, že to byla jeho první zahraniční cesta po dvou letech. Si necestoval mimo zemi od doby před vypuknutím pandemie Covid-19.

Po návratu do Pekingu se však od oné cesty v polovině září neobjevil na veřejnosti, což na Západě a na sociálních sítích podnítilo spekulace a fámy. Někteří znalci přišli s myšlenkou, že byl v „domácím vězení“ uprostřed politické nestability a možného pokusu o převrat.

Podle úterního popisu agentury Bloomberg se čínský vůdce „znovu objevil“ na veřejnosti, což fakticky ukončilo bizarní fámy:

Si v masce navštívil v úterý v Pekingu výstavu o úspěších Číny za posledních deset let, uvedla státní tisková agentura Sin-chua. Čínského vůdce doprovázelo ostatních šest členů stálého výboru politbyra, což bylo znamením jednoty poté, co na Twitteru kolovaly zvěsti o zpochybnění jeho moci.

Své třetí pětileté funkční období v čele země si pravděpodobně připíše na hlavním zasedání Komunistické strany Číny (KS Číny) 16. října. Zasedání ČKS se koná pouze jednou za půl desetiletí.

K předchozím zvěstem přispěla skutečnost, že 69letý Si nedávno podnikl čistku klíčových vysokých bezpečnostních úředníků. Ta zahrnovala zatčení bývalých policejních šéfů Šanghaje, Čchung-čchingu a Šan-si na základě obvinění z korupce.

Důležitější je, že propuštěni byli také bývalý náměstek ministra veřejné bezpečnosti Sun Lijun a bývalý ministr spravedlnosti Fu Zhenghua, kteří čelili přísným obviněním.

V souvislosti se Sun Lijunem přinesla státní média před týdnem toto šokující oznámení: „Sun Li-ťün, bývalý náměstek čínského ministra veřejné bezpečnosti, byl podle pátečního rozhodnutí Středního lidového soudu v Čchang-čchunu v severovýchodní čínské provincii Ťi-lin odsouzen k trestu smrti s dvouletým odkladem za přijetí úplatků ve výši více než 646 milionů jüanů, manipulaci s akciovým trhem a nelegální držení střelných zbraní.“ Podmíněný trest smrti znamená, že ve vězení stráví doživotí.

Zdroj: aljazeera.com