Kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí aktivoval zřídka používané mimořádné pravomoci ve snaze ukončit protesty, které uzavřely některé hraniční přechody s USA a ochromily část hlavního města. (Foto: Youtube)

Na základě zákona o mimořádných událostech zavedl opatření, která mají protestujícím odříznout finanční prostředky, a podnikl kroky k posílení provinčních a místních pořádkových sil federální policií.

„Blokády poškozují naši ekonomiku a ohrožují veřejnou bezpečnost,“ řekl Trudeau na tiskové konferenci.

„Nemůžeme a nedovolíme, aby nezákonné a nebezpečné aktivity pokračovaly.“

Kanadské sdružení pro občanské svobody však uvedlo, že vláda nesplnila standard pro uplatnění zákona o mimořádných událostech, který je určen k řešení ohrožení „suverenity, bezpečnosti a územní celistvosti“, uvedla skupina.

Protesty „Konvoje svobody“, které zahájili kanadští řidiči kamionů, kteří se postavili proti mandátu pro přeshraniční řidiče očkovat nebo zavést karanténu covid-19, přilákaly lidi, kteří se staví proti Trudeauově politice ve všech oblastech, od pandemických omezení až po uhlíkovou daň. Napodobitelé protestů řidičů kamionů se objevili také v Izraeli, Francii, Austrálii a na Novém Zélandu.

Protestující šest dní blokovali Ambassador Bridge, důležitou obchodní trasu mezi Windsorem v Ontariu a Detroitem, než policie v neděli protest vyklidila, zatímco jiní uzavřeli menší hraniční přechody v Albertě, Manitobě a Britské Kolumbii. Protesty v Ottawě, hlavním městě země, vstoupily do třetího týdne.

Protestující, kteří tábořili před kanadským parlamentem a z nichž někteří chtějí, aby se s nimi premiér setkal, označili poslední kroky za přehnané. „Je to extrémní opatření, které není nutné,“ řekla protestující Candice Chapelová.

Na internetu se šíří parodie s upraveným kanadským premiérem:

Zdroj: reuters.com