Západoněmecké město Lippstadt zasáhlo tornádo, které způsobilo velké škody, uvedly úřady, zatímco velká část země zůstala v pátek v bouřkové pohotovosti. (Foto: Twitter)

Regionální hasičský sbor uvedl, že do Lippstadtu byli nasazeni všichni dostupní záchranáři. Na videích zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět velké množství trosek létajících vzduchem, ale bezprostředně nebyly hlášeny žádné případy zranění.

„Celá oblast města (…) utrpěla velké škody,“ uvedli hasiči.

Meteorologové varovali, že v pátek se v některých částech západní a střední části země očekávají silné srážky a krupobití, přičemž bouře způsobují vítr o rychlosti až 130 km/h.

Varování přišlo poté, co bouře ve čtvrtek narušily dopravu, vyvracely stromy, které se vyvracely na železniční tratě a silnice, a zaplavily stovky sklepů v západním Německu.

Policie uvedla, že dva francouzští občané zemřeli poté, co jejich motorový paraglider zachytil silný poryv větru krátce po čtvrtečním startu z letiště v Ballenstedtu, asi 175 km jihozápadně od Berlína. Policie ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko uvedla, že dvojice, které bylo 59 let, byla vyzvána k přistání kvůli předpovědi náhlé změny počasí.

Krátce po tomto varování „je zřejmě zasáhl poryv větru, který způsobil, že se paraglidista zřítil a letecký prostředek se zřítil na pole z výšky asi 40 metrů (131 stop),“ uvedla policie.

Školy ve městě Kolín nad Rýnem na západě země byly před polednem uzavřeny, aby měli studenti čas dostat se bezpečně domů před bouřkami.

Zdroj: wavy.com