Podle údajů arménské strany přesunulo Turecko kvůli vyhrocení konfliktu v Náhorním Karabachu do Ázerbájdžánu asi čtyři tisíce vojáků ze severních oblastí Sýrie, řekl to v pondělí velvyslanec Arménie v Rusku Vardan Toganjan. (Foto: Youtube)

„Je to přesun bojovníků, vojenská rozvědka nejednou informovala, že se charterovými lety dostávají na letiště Nachičevan v Ázerbájdžánu. Asi čtyři tisíce bojovníků z území na severu Sýrie okupovaných Tureckem,“ řekl Toganjan Sputniku.

Podle jeho slov se sestava těchto skupin dá těžko zjistit.

V regionu jižního Kavkazu vznikly po letním vyhrocení konfliktu a nynější eskalaci v Náhorním Karabachu nové geopolitické reálie, zdůraznil diplomat.

Sdělil, že během včerejšího rozhovoru s ruskou stranou učinilo vedení prohlášení o „nových geopolitických reáliích, jež se vytvořily po červencových událostech (na hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem) a po obnovení velkých válečných aktivit (na styčné linii v Náhorním Karabachu).

„Tyto reálie spočívají v tom, že na válčišti jižního Kavkazu dnes působí třetí strana, Turecko, strana NATO, která se aktivně účastní na straně Ázerbájdžánu v podobě vojenských poradců a dodávek zbraní apod.,“ řekl Toganjan.

Dnes mluvčí arménského ministerstva obrany Shushan Stepanyan prohlásila, že Ázerbájdžán v Náhorním Karabachu používá těžký raketomet.

„V noci pokračovaly boje s různou intenzitou. Od časného rána zahájil nepřítel útok s nasazením dělostřeleckých prostředků a obrněné techniky, včetně těžkého raketometu TOS,“ napsala na Facebooku.

Sdělila, že arménští vojáci zadržují útok a „způsobují nepříteli značné ztráty na živé síle a technice“.

Ministerstvo obrany neuznané Republiky Náhorní Karabach učinilo prohlášení o získání zpět v noci řady dříve ztracených pozic na styčné linii.