Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan potvrdil v pátek, že v jeho zemi proběhly testy protiletadlového raketového systému S-400. Informuje o tom stanice TRT Haber. (Foto: Wikimedia)

V odpovědích na otázky novinářů Erdogan podotkl, že otázku zkoušek S-400 Ankara nehodlá konzultovat se Spojenými státy. 

„Ano, probíhají testy a postoj USA k této otázce nás k ničemu nezavazuje. Proč bychom netestovali schopnosti, které máme v rukou? Nebudeme žádat USA o povolení. Testujeme nejen S-400, ale i další zbraně, a budeme v tom pokračovat,” sdělil turecký prezident. 

Dodal ale, že Turecko neodmítá možnost nákupu amerického systému Patriot a je připraveno pokračovat v jednání s americkými kolegy. 

Turecké ozbrojené síly ve dnech 13. až 17. října testovaly systém protivzdušné obrany S-400 v oblasti černomořského města Sinop. V Ministerstvu zahraničí USA k věci uvedli, že nejsilnějším způsobem odsoudí testy, pokud se potvrdí informace o jejich provedení. 

Připomeňme, že Turecko začalo dostávat nejmodernější ruské systémy protivzdušné obrany v polovině loňského července. Dodávky vyvolaly krizi ve vztazích Ankary a Washingtonu, který trval na zamítnutí obchodu s ruskými komplexy a navrhoval své vlastní Patrioty. Spojené státy rovněž odstranily Turecko z programu výroby nejmodernější stíhačky páté generace F-35 a vyhrožovaly zavedením sankcí proti Turecku podle zákonu CAATSA, tedy jako proti protivníkovi USA. Ankara však pokračovala v jednáních s Moskvou ohledně další dodávky S-400. 

Zdroj:  trthaber.com