Tři dny poté, co Jamie Dimon vyvolal výprodej na celém trhu, který poslal akcie na nová minima v roce 2022, poté, co předpověděl recesi v USA za „6 až 9“ měsíců a uvedl příčiny, jako jsou rostoucí úrokové sazby, přetrvávající inflace a ruská invaze na Ukrajinu, a varoval, že akcie by mohly klesnout o dalších 20 %. (Foto: Youtube)

Fenerální ředitel JPMorgan, který by měl zítra oznámit výsledky hospodaření (a doufejme, že objasní, proč jeho banka odmítá posunout depozitní sazbu nad 0. 01 % a udržuje přitom likviditu ve výši 2,2 bilionu dolarů uzamčenou v rámci jednodenní facility financování), dnes zdvojnásobil své tvrzení, že Fed nemůže zchladit rozpálenou ekonomiku, aniž by vyvolal recesi.

„Nevím, jestli by mohlo dojít k měkkému přistání – nemyslím si to, ale mohlo by,“ řekl ve čtvrtek na průmyslové konferenci ve Washingtonu výkonný ředitel JPMorgan a dodal, že alternativou by byla mírná nebo silná recese. „V případě tvrdé recese lze očekávat, že trh klesne o dalších 20 až 30 %.“ K číslu, které poprvé uvedl v pondělí, tak přidal dalších 10 %.

A bylo to ještě horší: kromě předpovědi tvrdého přistání a 30% propadu generální ředitel největší americké banky také uvedl, že jeho „instinkt“ mu říká, že sazba Fed funds rate se pravděpodobně bude muset zvýšit výše než na úroveň 4 až 4,5 %, kterou předpovídají mnozí ekonomové, protože inflace přetrvává.

Přesto Dimon uvedl, že má „naprostou důvěru a důvěřuje“ předsedovi Fedu Jayi Powellovi a že stagflace je mnohem horší než většina ostatních možných výsledků, když se Fed snaží ochladit cenové tlaky.

A na znamení toho, že trhy možná předbíhají, Dimon také uvedl, že spotřebitel by mohl být silný ještě devět měsíců (přibližně v době, kdy nastane recese). Jinými slovy, Dimon, který varoval před recesí a dalším propadem akcií, také opakovaně zdůraznil, že spotřebitelé jsou stále zdraví. Jsme přesvědčeni, že Jamie nám řekne, kdy podle jeho názoru spotřebitelé konečně zkolabují.

Mezi další Jamieho pozoruhodné výroky patří např:

  • JPMorgan sedí na 1,2 bilionu dolarů v hotovosti.
  • Čína dokáže mikromanagementem řídit růst na úrovni 3-4 %.
  • CCAR se odtrhla od reality (což víme, protože krizi penzijních fondů ve Velké Británii zjevně nikdo nemohl předpovědět)
  • Ceny komodit na celém světě jsou velmi křehké

Výňatky níže:

V samostatných – a mnohem provokativnějších – komentářích, které Dimon pronesl dříve během semináře pro investory JPMorgan, kde vedl rozhovor u ohně moderovaný Gerganou Thielovou z JPMorgan, pronesl několik mimořádně otevřených komentářů, které však v mainstreamových médiích neuslyšíte: malé skupině posluchačů, která byla uzavřena pro tisk, řekl, že „prezident Spojených států musí vstát a říct, že možná nedosáhneme našich klimatických cílů do roku 2050, protože tohle je zasraná válka“.

Řekl také, že „je čas přestat chodit s kloboukem v ruce do Venezuely a Saúdské Arábie a začít čerpat více ropy a plynu v USA“.

Jamie zopakoval svá dřívější slova a řekl, že takto si USA udržují své postavení, protože budoucnost světa spočívá v čerpání většího množství ropy a plynu a využívání energetické bezpečnosti k zajištění jednoty Západu.

A řekl, že pokud jde o ESG, „investoři na to kašlou“, a varoval, aby „nepřenechávali řízení dobroserským dětem ve výboru“.

Nakonec zdůraznil potřebu silného amerického vedení, které nezajišťuje ani jedna strana. Jeho závěr: svět potřebuje americkou diplomacii a ani Trump, ani Biden nemohou USA vést.

Zdroj: zerohedge.com