Zabavování cizího majetku za účelem obohacení našich obrovských investičních bank… to je americký způsob! (Foto: Flickr / ilustrační)

Obrovská luxusní superjachta, která byla letos zabavena v rámci západních sankcí proti Rusku, bude prodána v aukci, aby se vyplatila banka J.P. Morgan, uvedla tento týden nová zpráva agentury Bloomberg.

Jachta, která dříve patřila sankcionovanému ruskému podnikateli Dmitriji Pumpyanskému, bude v úterý prodána v dražbě poté, co Pumpyansky údajně nesplácí úvěr, který mu poskytla banka J.P. Morgan, uvádí zpráva.

Podle Nigela Hollyera, makléře aukční síně Howe Robinson Partners, půjde o první superjachtu draženou od doby, kdy začaly platit sankce, které zmrazily jachty v přístavech po celém světě.

Jachta – Axioma – byla v březnu zabavena na Gibraltaru. V současné době se její hodnota odhaduje na 63 milionů liber, i když se očekává, že v aukci bude vydražena za méně než tuto částku.

J.P. Morgan mezitím minulý měsíc získala na Gibraltaru soudní příkaz, který umožnil prodej jachty kvůli tomu, že Pumpyansky nesplácel úvěr ve výši 20,6 milionu dolarů, který byl s lodí spojen.

Loď má to, co každá rybářská loď nezbytně potřebuje, včetně bazénu a 3D kina. O aukci je „ohromující zájem“, řekl Hollyer agentuře Bloomberg. Uvedl, že na jachtu bylo asi 115 dotazů a více než dva tucty prohlídek plavidla.

Zdroj: bloomberg.com