Vitalij Manskij se rozhodl natočit autentický film o životě v Severní Koreji. Když tam však spolu se štábem přišel, zjistil, že režisérem nebude on, ale to, co smí či nesmí natáčet, mu zrežíroval někdo jiný. Za realistickými záběry stál předem připravený scénář. Manskij se však rozhodl nastavený systém obejít. (Foto: Youtube)

Snímek V paprscích slunce (Under the Sun, 2015) nás přivádí do rodiny malého děvčátka Zin-mi, během oslav výročí nejvyššího vůdce Kim Čong-ila.

Manskij dostal povolení zdokumentovat život této rodiny. Jak se však ukázalo, musí se řídit předem připraveným scénářem. On se však rozhodne nechat kameru zapnutou i ve chvílích, kdy na to neměl povolení.

Díky tomu vidíme záběry, které nám mají ukazovat skutečný život v Koreji, ale přesto jsou nacvičované a natáčeny na vícekrát.

Dokument nám ukazuje, jak je zdánlivě dokonalý život v zemi pouze podvod a jak lidé musí žít v podmínkách, které si ani neumíme představit.

Děti, jak ukazuje i samotná hlavní hrdinka Zin-mi, nemají svůj vlastní názor a když já je na něco osobní zeptáte, nevědí co říct.

Jedním z nejsilnějších momentů je samotný konec, kdy se Manskij děvčátka zeptal na zážitek, který ji učinil nejvíce šťastnou v životě.

Tyto záběry však nikdo z nás vidět neměl. Na celý průběh natáčení dohlíželi místní pracovníci a štáb musel každý večer odevzdat materiál, který natočil ke schválení.

Pokud mezi ním našli něco nevhodné, okamžitě to zničili. Manskijmu se však přesto podařilo část materiálu ukrýt a následně ho můžeme vidět ve výsledku. Když se tedy film dostal na oči veřejnosti, severokorejská vláda zuřila.

Pokud se tedy chcete na tuto zemi podívat z jiného úhlu, než to bylo možné doposud, film V paprscích slunce si nenechte ujít.