Nový výzkumný dokument ve formě návrhu pochází z Pentagonského úřadu pro řešení anomálií ve všech oblastech. (Foto: Twitter / Fox News)

Představitelé Pentagonu v návrhu dokumentu z minulého týdne uvedli, že mimozemšťané by mohli navštěvovat naši sluneční soustavu a vypouštět menší sondy, podobné misím, které provádí NASA při studiu jiných planet.

Návrh výzkumné zprávy, jehož autory jsou Sean Kirkpatrick, ředitel Pentagon’s All-Domain Anomaly Resolution Office (AARO), a Abraham Loeb, předseda katedry astronomie Harvardovy univerzity, byl zveřejněn 7. března a zaměřuje se na fyzikální omezení neidentifikovaných leteckých jevů.

„…Umělý mezihvězdný objekt by potenciálně mohl být mateřským plavidlem, které během svého blízkého průletu k Zemi vypustí mnoho malých sond, což je operační konstrukce nepříliš odlišná od misí NASA,“ uvádí se ve zprávě. „Tato ‚pampelišková semínka‘ by mohla být od mateřského plavidla oddělena slapovou gravitační silou Slunce nebo manévrovací schopností.“

AARO byla zřízena v červenci 2022 a má za úkol sledovat objekty na obloze, pod vodou a ve vesmíru – případně objekt, který má schopnost přesouvat se z jedné oblasti do druhé.

Kongres v roce 2005 pověřil NASA úkolem najít 90 % všech objektů v blízkosti Země, které jsou větší než 140 metrů, což podle zprávy vyústilo v teleskopy Pan-STARRS.

Dne 19. října 2017 objevil Pan-STARRS neobvyklý mezihvězdný objekt, který byl později pojmenován ‚Oumuamua, neboli havajsky skaut.

Objekt měl doutníkový tvar, vypadal jako plochý a byl poháněn směrem od Slunce, aniž by vykazoval kometární ohon, což vedlo vědce k domněnce, že se jedná o umělý objekt.

O tři roky později byl objeven další objekt, poznamenala zpráva, a to raketový nosič NASA 2020 SO, který neměl žádnou kometární stopu. Zpráva rovněž uvádí, že šest měsíců před tím, než se ‚Oumuamua nejvíce přiblížila k Zemi, se na Zemi zřítil metrový mezihvězdný meteor IM2, který vykazoval identickou rychlost vůči Slunci ve velké vzdálenosti a identický tvar jako ‚Oumuamua.

„Při správné konstrukci by se tyto malé sondy dostaly k Zemi nebo jiným planetám sluneční soustavy za účelem průzkumu, protože mateřské plavidlo by proletělo ve zlomku vzdálenosti Země-Slunce – stejně jako to udělal ‚Oumuamua‘,“ napsali autoři. „Astronomové by si nemohli všimnout spršky miniaturních sond, protože neodrážejí dostatek slunečního světla, aby si jich všimly stávající přehlídkové teleskopy.“

Výzkumná práce přichází po měsíci zkoumání neidentifikovaných létajících objektů nad USA. Především byl sestřelen čínský špionážní balón, který se teprve poté, co proletěl oblohou nad USA.

Zdroj: foxnews.com