Francouzský prezident Emmanuel Macron se v příštím roce zúčastní oslav u příležitosti 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. Účast v pondělí potvrdil šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian během zahájení jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. (Foto: Wikimedia)

V srpnu asistent ruského prezidenta Jurij Ušakov oznámil, že Kreml do Moskvy pozval Macrona a další hlavy států na oslavy vítězství nad nacismem. Tehdy uvedl, že Paříž potvrdila, že Macron přijede do ruského hlavního města v květnu 2020.

Asistent ruského prezidenta také sdělil, že 17 státních lídrů již potvrdilo účast na vzpomínkových akcích v Moskvě. Ušakov uvedl vedoucí činitele Indie, Kuby, Francie, Česka, Venezuely, Moldavska, Běloruska, Arménie a Srbska.

Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky mluvil s francouzským kolegou Emmanuelem Macronem. Uvádí se na portálu Kremlu.

V rozhovoru Putin Macronovi řekl, že pořad jednání dalšího summitu normandské čtyřky má být důkladně připraven, rovněž upozornil na nutnost splnění Kyjevem dohod dosažených na schůzkách v Paříži a Berlíně v letech 2015-2016. Jde zejména o odpoutání sil a techniky na dělící linii na Donbasu a o zakotvení v písemné podobě Steinmeierovy formule.

„Během projednání vyhlídek na překonání vnitřního ukrajinského konfliktu bylo zdůrazněno, že minské dohody o urovnání nemají alternativu,“ praví se ve zprávě.

Prezidenti také pozitivně vyhodnotili výměnu vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou podle formule 35 za 35. Putin a Macron vyslovili naději, že tato humanitární akce přispěje k normalizaci vztahů mezi Moskvou a Kyjevem.

Výměna vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou se konala 7. září. Letadlo speciální jednotky Rossija přistálo s Rusy na palubě v Moskvě. Přibližně ve stejném čase přistálo na letišti Borispol letadlo s ukrajinskými vězni. Mezi nimi byl novinář agentury RIA Novosti Ukrajina Kirill Vyšinský, jenž v sobotu dorazil do Ruska, a ukrajinský režisér Oleh Sencov, který se vrátil do Kyjeva.

Šojgu vyzdvihl snahu o dosažení nového impulsu ve vzájemných vztazích

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na schůzce s francouzskou kolegyní Florencí Parlyovou vyzdvihl snahu obou zemí o nový impuls ve spolupráci ve strategické sféře.

„Sdílím vaši snahu o dosažení dnes konkrétních výsledků za účelem vzniku nového impulsu v našich vztazích ve strategické sféře. Chtěl bych říct, že hodláme jít v spolupráci tak daleko, jak jsou připraveni naši francouzští kolegové,“ řekl.

Šojgu připomněl, že strany již měly důkladná telefonní jednání 3. září, během kterých projednaly bezpečnost v Evropě a další základní otázky pořadu dvoustranných jednání.

Parlyová se předtím vyslovila pro upřímný dialog s Ruskem o geostrategických výzvách.

Zdroj: snews.com