Investiční firma Huntera Bidena, BHR Partners, obchodovala s vojenskou společností vlastněnou Čínskou lidovou stranou, která nyní posílá díly pro stíhačky ruskému obrannému konglomerátu, na který byly uvaleny sankce, a pomáhá tak Kremlu ve válce proti Ukrajině. (Foto: Youtube)

BHR – která počítala Huntera jako 10% podílníka, spolupracovala s AVIC automotive – dceřinou společností čínské státní společnosti Aviation Industry Corporation of China, na koupi michiganské společnosti Henniges Automotive v září 2015, uvádí Jerry Dunleavy z Washington Examiner.

Deník Wall Street Journal v únoru 2023 informoval, že dceřiná společnost AVIC International Holding Corporation dodala 24. října 2022 „díly pro stíhačky Su-35 v hodnotě 1,2 milionu dolarů“ sankcionované dceřiné společnosti ruského obranného konglomerátu Rostec, firmě Kret. Ačkoli kvůli ruské válce na Ukrajině byla sankcionována řada čínských společností, AVIC mezi nimi není. Pozoruhodné je, že AVIC dodává Rusku díly pro stíhačky Su-35.

Ukrajinská armáda v srpnu 2022 tvrdila, že Rusové v té době během války ztratili zhruba dvě desítky stíhaček Su-35. Rand Corporation v říjnu 2022 uvedla, že Rusko potřebuje nahradit Su-35 ztracené v boji, ale že sankce poškozují jeho schopnost tak učinit. -Washington Examiner

Hunterův právník Biden v listopadu 2021 tvrdil, že Hunter „již nemá žádný podíl, přímý ani nepřímý, ani v BHR, ani ve společnosti Skaneateles“, LLC vlastněné Hunterem, která držela jeho 10% podíl v BHR.

Přitom již v září 2015 bylo veřejně známo, že AVIC spolupracuje s několika společnostmi napojenými na ruskou armádu, včetně Rostecu, a že na tyto společnosti se vztahují sankce spojené s anexí Krymu na počátku roku 2014.

Společnost BHR mezitím v září 2015 uvedla, že „s potěšením oznamuje“ společný nákup společnosti Henniges za 600 milionů dolarů ve spolupráci s AVIC.

Dohoda mezi AVIC a Rostecem byla uzavřena v prosinci 2014. V oznámení souvisejícím s touto dohodou se Rostec pochlubil „společnými projekty v oblasti výroby letadel, vrtulníků a motorů“ a že „spolupráce s čínskými partnery je součástí strategického plánu korporace Rostec“.

„Zvláště si ceníme spolupráce s AVIC,“ pokračovalo prohlášení Rostecu.

V květnu 2015 pak dceřiná společnost Rostecu Russian Helicopters oznámila, že uzavřela dohodu s AVIC o vytvoření „pokročilého těžkého vrtulníku“. Dohodu podepsali v Kremlu generální ředitelé obou společností „za přítomnosti“ Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina – a podle Rostecu se jednalo o „důležitou součást rusko-čínské spolupráce“.

Na sedm dceřiných společností AVIC byly v prosinci 2020 uvaleny sankce, když americká vláda určila, že jsou „koncovými uživateli vojenského materiálu“. Další sankce na Rostec uvalilo ministerstvo financí v červnu 2022 po další ruské invazi na Ukrajinu v tomto roce, přičemž USA uvedly, že sankce „oslabí schopnost Ruska pokračovat ve vzdušném útoku na Ukrajinu“. -Washington Examiner

Bývalý generální ředitel AVIC Lin Zuoming tehdy uvedl, že společná spolupráce „bude mít pozitivní vliv na rozvoj čínského vrtulníkového průmyslu“.

Zdroj: washingtonexaminer.com