Před měsícem belgická vláda objednala roušky pro středisko Klein Kasteeltje pro žadatele o azyl, zároveň vláda v Bruselu říkala Belgičanům, že si pouze potřebují řádně umýt ruce, aby se uchránili před koronavirem. (Foto: Youtube)

Belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Block je také státní tajemnicí pro azyl a migraci. Podle zprávy od SCEPTR De Block zadala pro migrační centrum objednávku na ochranné roušky ve výši 30.000 euro.

Současně De Block a virolog Marc Van Ranst říkali Belgičanům v televizních rozhovorech, aby nepropadali panice, protože pouhé mytí rukou stačí, aby se zabránilo infekci koronaviry.

V neděli oznámila Belgie téměř 1 100 potvrzených případů infekce koronavirem a belgický zdravotnický personál trpí nedostatkem masek.

Aby se vyřešila nouzová situace, belgická vláda minulý týden objednala 5 milionů ochranných roušek od společnosti v Turecku, které měly být dodány nejpozději v neděli. Žádné roušky ale nedorazily a De Block připustila, že je jejich turecký dodavatel podvedl, a že šance jsou „minimální“, že by vůbec nějaké roušky obdržely.

Belgie prochází skutečnou krizi, protože v současné době má na skladě pouze 500 000 roušek. Jako nouzové opatření vláda požádala občany, které vlastní speciální roušky s filtrem,  aby je darovali nemocnicím.

Skutečnost, že Belgie myslela na bezpečnost migrantů dříve než na vlastní občany, je ironická, zejména proto, že, jak nedávno zdůraznil maďarský premiér Viktor Orbán, imigrace je to, co přivedlo koronavirus do Evropy na prvním místě.

Zdroj:  voiceofeurope.com