Svaz kanadských autodopravců protestuje proti konajícím protestům řidičů a vyslovil v prohlášení vydaném 24 hodin předtím, než se konvoj řidičů kamionů vydal z Britské Kolumbie na cestu do Ottawy. (Foto: Twitter)

K nim se 29. ledna připojí flotily dalších řidičů z celé Kanady v hlavním městě země, kde plánují uspořádat shromáždění odmítající politiku, která vyžaduje, aby řidiči byli plně očkováni proti COVID-19, aby mohli překročit kanadsko-americké hranice.

„Kanadská aliance autodopravců nepodporuje a důrazně neschvaluje jakékoli protesty na veřejných silnicích, dálnicích a mostech,“ uvádí se v prohlášení.

„CTA se domnívá, že takové akce – zejména ty, které narušují veřejnou bezpečnost – nejsou způsobem, jakým by se měl vyjadřovat nesouhlas s vládní politikou.“

Aliance uvedla, že „naprostá většina“ členů kanadské kamionové dopravy je očkována, a poznamenala, že míra očkování mezi řidiči kamionů je stejná jako u široké veřejnosti.

Prezident aliance Stephen Laskowski vyzval k ještě většímu dodržování pravidel s ohledem na skutečnost, že Kanada i Spojené státy mají zavedena pravidla přeshraničního očkování.

„Toto nařízení se nemění, takže se jako odvětví musíme přizpůsobit a dodržovat tento mandát,“ uvedl Laskowski v prohlášení.

„Jediný způsob, jak překročit hranice, ať už v užitkovém nákladním nebo jakémkoli jiném vozidle, je nechat se očkovat.“

Odpůrce opatření to však nijak nerozházelo.

„Neustoupíme a půjdeme do Ottawy,“ řekla Tamara Lichová, organizátorka protestů z Medicine Hat ve státě Alta, ve videu zveřejněném v neděli na Facebooku.

Organizátoři popisují mandát k očkování jako příklad politického přesahu, který vede k ekonomickým škodám, a tvrdí, že tato politika poškozuje malé podniky a některým pracovníkům upírá prostředky k přežití.

Liberální vláda v listopadu oznámila, že všichni kanadští řidiči kamionů, kteří chtějí překročit hranici ze Spojených států, budou muset být očkováni, aby se vyhnuli čtrnáctidenní karanténě, což vstoupilo v platnost 15. ledna.

Mandát vstoupil v platnost navzdory předchozímu prohlášení Kanadské agentury pro pohraniční služby, podle něhož neočkovaní a částečně očkovaní řidiči kamionů překračující Kanadu ze Spojených států zůstanou z mandátu, který byl oznámen asi dva měsíce před jeho vstupem v platnost, vyňati.

Federální vláda následujícího dne odpoledne opět couvla s prohlášením, podle něhož byla informace sdílená den předtím zaslána „omylem“.

Zdroj: ctvnews.ca