Není to bezprecedentní. V historii se vyskytli sportovci, kteří trpěli různými onemocněními a „zkolabovali“ na hřišti během tréninku i živých zápasů. (Foto: Twitter / ilustrační)

Nedávný článek německých novin Berliner Zeitung však upozornil na „neobvykle velký“ nárůst počtu těchto kolapsů v poslední době, což vedlo k mnoha spekulacím.

Po kolapsu dalšího fotbalisty na hřišti volá bývalý profesionál a sportovní hlasatel Sky News po vyšetřování.

Ve skutečnosti je každoročně zaznamenáno několik kolapsů a dokonce i úmrtí. Lékaři a odborníci je obvykle přičítají základním onemocněním, která nebyla předem diagnostikována.

Jak však upozorňuje Berliner Zeitung, počet hráčů, kteří zkolabovali v roce 2021, se zdá být mnohem vyšší než v předchozích letech.

Pokud se totiž ohlédneme za posledními sto lety, zdá se, že rok 2021 je nejsmrtelnějším rokem v historii, co se týče úmrtí fotbalistů při hře.

Jen v letošním roce zemřelo při hře zatím 14 fotbalistů asociace. To je podle tabulky uvedené zde na Wikipedii zdaleka nejvyšší počet úmrtí.

Ačkoli je toto číslo vysoké, když si jej přiblížíme a podíváme se na seznam sestavený německým listem, zdá se, že těchto případů je neobvykle mnoho.

Jak upozorňuje Berliner Zeitung, v posledních týdnech a měsících se stále znovu objevují mimořádné situace:

Co přesně způsobuje tento nárůst úmrtí a náhlých kolapsů, není známo.

Podle výzkumu doktorky Yaffy Shir-Razové došlo v roce 2021 k „pětinásobnému nárůstu náhlých srdečních úmrtí hráčů FIFA“.

Jak upozorňuje Shir-Raz:

Toto číslo se ukázalo jako statisticky významné. Ve skutečnosti od roku 2001 neexistuje žádný jiný rok, kdy by rozdíl mezi počtem pozorovaných případů SCD/SUD a očekávaným počtem byl statisticky významný. V roce 2021 je vysoce statisticky významný a je pravděpodobné, že k němu dojde náhodou pouze asi 2krát z 1 000 případů.

Čísla jsou zarážející, a přesto se zdá, že nikdo nezkoumá, co je jejich příčinou. Zatímco se nikdo nezabývá hlášeným nárůstem počtu kolapsů a úmrtí, tento týden zkolaboval během zápasu další zdravý mladý fotbalista. Záložník Sheffieldu United John Fleck zkolaboval během zápasu s Readingem, aniž by měl kohokoli kolem sebe.

Neviděl jsem přesně, co se stalo,“ řekl šéf Blades Slavisa Jokanovič rádiu BBC Sheffield. „V jednu chvíli upadl. Byla to opravdu komplikovaná situace.“

Hra byla následně na deset minut přerušena, protože zdravotníci poskytovali Flekovi na hřišti pomoc při záchraně života.

„V nemocnici je při vědomí a požádal o výsledek. Doufáme, že s ním bude vše v pořádku.“

„Pro hráče není snadné soustředit se na následný okamžik. Naštěstí tým dobře bojuje a nebáli jsme se našich oslabení. Bojovali jsme o tři body.“

„Je to hrozné, kdykoli se něco takového na hřišti stane,“ řekl střelec gólu Bogle rádiu BBC Sheffield. „Dnes je hlavní, že je v pořádku a že je stabilní.

„Stane se to tak rychle. Nečekáte to, čekáte, že budete hrát normální fotbalový zápas. Na tyhle věci při zápasech opravdu nemyslíte.“

Po Flekově kolapsu vyzval bývalý anglický reprezentant a hvězda Southamptonu a sportovní komentátor Sky News Matt Le Tissier k okamžitému vyšetření.

Zdá se totiž poněkud zvláštní, že o tom neinformuje více zpravodajských serverů nebo že se tím nezabývají příslušná ministerstva zdravotnictví v těchto různých zemích.

Zdroj: thefh.com