Neočkovaní cestující starší 12 let nebudou moci ode dneška nastoupit v Kanadě do letadla nebo osobního vlaku a negativní test covid-19 již nebude sloužit jako náhrada pro většinu lidí. (Foto: Flickr)

Tato politika vstoupila v platnost 30. října, ale federální vláda umožnila krátké přechodné období pro neočkované cestující, kteří mohli nastoupit na palubu, pokud předložili negativní molekulární test covid-19 provedený do 72 hodin před cestou.

Objevení nové varianty vyvolalo uzavření hranic a zpřísnění kontrol v Kanadě i v zahraničí kvůli obavám, že by se mohla stát přenosnější.

Každý, kdo přijíždí do Kanady nebo nastupuje do letadla či vlaku uvnitř země, musí být sice očkován, ale v současné době nejsou zavedena žádná karanténní opatření s výjimkou osob, které nedávno projížděly jižní Afrikou.

Zatímco mnohé letecké společnosti dosud prováděly namátkové kontroly, aby se ujistily, že jsou cestující očkováni, společnosti Air Canada a WestJet potvrdily, že od dnešního dne budou požadovat doklad od všech, kteří v Kanadě nastupují na palubu.

Ostatní opatření, jako jsou masky a zdravotní prohlídky, budou nadále povinná.

„Pokud letecké nebo železniční společnosti sdělíte, že jste způsobilí k nástupu do letadla, ale nepředložíte doklad o očkování nebo platný výsledek testu covid-19, nebude vám umožněno cestovat a mohli byste čelit sankcím nebo pokutám,“ uvádí se na vládních internetových stránkách.

Pravidlo se nevztahuje na příměstské vlaky.

Vláda na sociálních sítích vydala varování, že ani Kanaďané a osoby s trvalým pobytem v zahraničí se nebudou moci vrátit domů bez plné vakcinace ze schválených vakcín.

Existují určité výjimky, včetně platných zdravotních výjimek, cest do vzdálených obcí dostupných pouze letadlem a těch, kteří projíždějí Kanadou na cestě do jiné destinace.

Tyto prakticky jsou alarmující, lidská práva a svoboda jsou pošlapávána pod rouškou hrozby covid-19.

Zdroj: cbc.ca